Vergi indirimi bitiyor! Yarın son gün.

Beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimleri yarın sona erecek. Böylece KDV oranları yüzde 8'den...

Vergi indirimi bitiyor! Yarın son gün.
Vergi indirimi bitiyor! Yarın son gün. Seyfullah
Bu içerik 830 kez okundu.

Sektörlerde vergi indiriminin bitmesiyle mobilyadaki Katma Değer Vergisi (KDV) yine yüzde 8'den 18'e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV) de sıfırdan yüzde 6.7'ye çıkacak. 150 metrekarenin üzerindeki konut teslimlerinde yüzde 8'e düşürülen KATMA DEĞER VERGİSİ oranı da yüzde 18'e yükselecek.

Mart ayındaki Kabine kararıyla tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15 olarak belirlenirken, bu oran ekim ayından itibaren daha önceki haline dönecek.

Kabine kararları ile piyasaları canlandırmaya yönelik önlemler dahilinde bu sene şubat ayında beyaz eşya ile kimi küçük hane aletlerinden alınan ÖTV, 30 Nisan'a kadar sıfıra çekilmiş, mobilyada ise KATMA DEĞER VERGİSİ oranı yüzde 8'e indirilmişti.

Sektördeki pozitif sonuçlar ve bu önlemlerin devam etmesine ait taleplerin tesiriyle mevzubahis vergi indirimlerinin müddeti 30 Eylül'e uzatılmıştı. Geçen sene eylül ayında başlayıp 2017 Nisan başında biten konut teslimlerinde KATMA DEĞER VERGİSİ indiriminde de şubat ayında müddet uzatımına gidilmişti.Diğer taraftan Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceden yaptığı izahta, ekonomiyi canlandırmak için söz konusu vergi indirimleriyle, sektörlerde oluşan ivmenin dalga dalga diğer sektörlere de yansıdığını belirterek, "Bu sektörlerde uyguladığımız geçici vergi indirimlerinin devam etmemesi ile ilgili hükümet olarak kararımız var. Bunlar 30 Eylül itibarıyla sonlanacak" ifadelerini kullanmıştı.

kdv indirimi maliye bakanı kdv oranı kdv
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu