Mehmet Şimşek; 2020'de zorunlu olacak!

inşa halindeki santrallerin yüzde 90'ı yenilenebilir. Dünyaya oranla muazzam bir çaba söz konusu. Belki sokaktaki...

Mehmet Şimşek; 2020'de zorunlu olacak!
Mehmet Şimşek; 2020'de zorunlu olacak! Seyfullah
Bu içerik 682 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 5. Sürdürülebiir Finans Forumu'na katıldı. Şimşek, burada yaptığı izahta "Abuhava farklığının gerçek olduğunu içselleştirmek gerekli. Hergün 100 binden fazla uçak havada, hergün 1 milyar 200 milyon araç sokaklarda, biz hergün 10,5 milyon ton kömür, 9,5 milyar metreküp doğalgaz, 95 milyon varil petrol tüketiyoruz. İnsanlık olarak biz natürel etkenlerden 170 kat daha tahribat oluşturmaya başlamışız" diye konuştu.

Şimşek, abuhava farklığının dünya ulusal gelirine tesirine ait, "Karbon salımlarını düşürürsek ve daha az derecede global ısınma yaşanırsa, tesiri yeniden de 21 trilyon dolar civarında olacak. Daha kötü senaryo da, 33 trilyon dolarlık bir fiyattan söz ediliyor" dedi.

İNŞA HALİNDEKİ SANTRALLERİN YÜZDE 90'I YENİLENEBİLİR

Bu konuda atılacak çok adım olduğuna dikkat çeken Şimşek, "Yapılacak çok şey var. Herşeyden önce farkındalığı artırmamız lazım. Tükettiğimiz enerjiyi daha tasarruflu yapabiliriz. Etrafa arkadaş ürünler kullanmak için standartlar geliştirmemiz lazım. Yalnızca yapın demek değil, bunu empoze etmemiz lazım. Bizim de bu alanda finansmanı artırmamız lazım. Ondan sonra tabiî ki karbon salınımını kontrol etmek için ilave vergiler getirmemiz lazım. Bunun için bir pazar oluşturmamız lazım" şeklinde konuştu.

Şu anda inşa halindeki bütün santrallerin yüzde 90'ı yenilenebilir. Dünyaya oranla muazzam bir gayret mevzubahis. Belki sokaktaki yurttaş haklı olarak yakıntı ediyor fakat biz bilhassa fosil yakıtları ve taşıtları çok yüksek vergilendiriyoruz. Dünyada bu manada da ön tasarıdayız. Sigarada ve başka birtakım ürünlerde olduğu gibi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek

ÇOK CİDDİ KALICI ISINMA MESELESİ VAR

2040 seneye kadar güneş oturumlarının ve güneş enerjisinin fiyatının Amerika'da yüzde 67, Japonya'da yüzde 85'e kadar düşeceğini aktaran Şimşek, Türkiye için yüzde 50'lik bir düşüş öngörüldüğünü kaydetti.

Şimşek, "Bu dahi ananesel enerji, diğer kaynaklarla karşılaştırıldığında güneş enerjisini en ucuz yapacak.Türkiye'ye baktığımız vakit dünyadan değişik değiliz. Bizde de uzun vadeli ısınmaya baktığınız zaman son zamanda standarttan sapma mananında Türkiye'de de çok ciddi kalıcı bir ısınma söz konusudur. Abuhava değişiyor, Türkiye bundan muaf değil" ifadelerini kullandı.

 

2020'DE MECBURİ OLACAK

2020 bakımından tüm binalardan enerji verimlilik vesikası isteneceğini bildiren Şimşek şöyle konuştu: "Şehirsel dönüşümle beraber şehir standartlarını daimi yükselttik. Geçen yıl bina yalıtımına teşvikler getirdik. Mikro düzeyde de bir taktik var ama her sene bir hayli konuda ufak da olsa ehemmiyetli adımlar atıyoruz".

Türkiye'de genel manada finansal varlıkların 3 trilyon 400 milyar lira olduğunu kaydeden Şimşek, "Bankacılık sektörü bunun 2 trilyon 700 milyon lirasını oluşturuyor. Demek ki olanak var. Biraz çabalarsak biz Türkiye'deki projeleri finanse edebiliriz. Dünya milli geliri, dünya anapara piyasaları rahat bir şekilde senelik yenilebilir enerjinin ihtiyaç duyduğu 1 trilyon doları ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan olan 6-7 trilyon doları rahat bir şekilde yapabilir. Yeter ki bu konuda istem olsun. Finans sektörü olarak uygun bir büyüklüğümüz var. Biz de muvaffak olabiliriz" diye konuştu.

mehmet şimşek Abuhava Farklığıyla Mücadele ve Finans Sektörü 5. Sürdürülebiir Finans Forumu yenilenebilir enerji vergi

finans formu finans enerji şimşek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu