WhatsApp ile iletişim vergisi!

Özel İletişim Vergisi’nin yüzde 7.5’te eşitlenmesinin nedeni, WhatsApp gibi uygulamalarla internetten iletişimin...

WhatsApp ile iletişim vergisi!
WhatsApp ile iletişim vergisi! Seyfullah
Bu içerik 1127 kez okundu.

Hali hazırda cep telefonu müzakerelerinden yüzde 25, sabit telefon müzakerelerinden yüzde 15, veri ve internetten yüzde 5 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınıyor. Torba yasa tasarısı ile mevzubahis tüm hizmetlerden yüzde 7.5 vergi alınacak. Maliye’nin bu kararı almasında, telefon müzakerelerinin artık WhatsApp, Face Time, Viber gibi uygulamalar aracılığıyla internet üzerinden yapılmaya başlamasının tesirli olduğu belirlendi.

Telefon müzakerelerinin internet üzerinden yapılması, yüzde 5 vergi alınan internetin hissenini artırdı. Bu sene eylül ayı için tertip eden 26.70 TL’lik faturada toplam 1.52 TL ÖİV tahsil edildi. Bunun 0.66 TL’si yüzde 25 vergiye tabi telefon konuşmalarından, 0.86 TL’si ise yüzde 5 vergiye tabi internet hizmetlerinden ele geçirildi. Faturanın içinde telefon konuşmalarının hissesi 2.64 TL’ye gerilerken, internetin hissesi 17.20 TL’ye çıktı. Maliye’ye ödenen ÖİV meblağı 86 kuruş azaldı. Türkiye’de 77 milyon GSM abonesi bulunduğu dikkate alınırsa, Maliye’nin bu hesapla dahi senelik kaybı 800 milyon liraya erişiyor.

 

İLETİŞİM DEĞİŞİNCE HAREKETE GEÇİLDİ 

İnternet kullanımının her geçen gün daha da artmasını dikkate alan Maliye Bakanlığı, Özel İletişim Vergisi gelirlerindeki kaybı önlemek için hızla harekete geçerek yasa farklığını gündeme getirdi. Torba yasa tasarısının TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’de kabul edilmesi halinde cep telefonu müzakereleri, sabit telefon müzakereleri, veri ve internet üzerinden yüzde 7.5 oranında tek vergi alınacak.

whatsapp vergi torba yasa zam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor