Aamir Khan İstanbul'da!

Ünlü oyuncu, yönetmen ve yapımcı Aamir Khan İstanbul'a geldi. Peki Aamir Khan kimdir? Aamir Khan filmleri nelerdir?

Aamir Khan İstanbul'da!
Aamir Khan İstanbul'da! Seyfullah
Bu içerik 2689 kez okundu.

Bollywood'un tanınmış oyuncusu, yönetmen ve yapımcı Aamir Khan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çağrılısı olarak, İstanbul'a geldi. Peki Aamir Khan kimdir?

AAMİR KHAN KİMDİR?

Aamir Khan, 14 Mart 1965 tarihinde Hindistan'ın Mumbai şehrinde dünyaya geldi. Daha çocuk yaşlarındayken rol aldığı iki küçük yapım ile sinema hayatına atılan Khan, 8 yaşında 1973 yapımlı Yaadon Ki Baaraat'ta şarkı söylemiştir. 1974'te ise babasının yapımcılığını üstlendiği Madhosh filminde Mahendra Sandhu'nun gençliğini canlandırdı.

Eğitim hayatını J.B. Petit Okulu, St. Anne Lisesi ve Bombay İskoç Okulu'nda bitiren Aamir Khan, 16 yaşında olan arkadaşının yönetmenliğini üstlendiği Paranoya isimli 40 dakikalık suskun filmin çalışmalarında bulundu.

 

1984'te ilk uzun metrajlı filmi olan Holi'de rol aldı ve hemen peşinden 1988'de Kıyametten Kıyamete isimli filmde oynayarak başarısını ispat etti. 1989'daki Raakh isimli korku filminde aldığı rol ile de Milli Film Ödülleri Jüri Özel Ödülü'ne layık görülmültüştür.

Aamir Khan, 1990'daki dram filmi Dil'de ve 1996'da Raja Hindustani isimlı filmde rol almıştır. 1999 seneninde Filmfare Ödüllerinde En İyi Oyuncu Ödülü kazandıran filmi Sarfarosh ile de büyük çıkış yakalamıştır.

Hint Sineması'nın önde gelen isimlerinden olan Aamir Khan, 2001 seneninde kendi ismini taşıyan bir film prodüksiyon şirketi kurmuştur. Kurduğu şirketle yaptığı ilk filmi olan Laagan ile de Yüksekokul Ödülleri'nde En İyi Yabancı Dil Film kategorisine aday gösterilmiştir ve Milli Film Ödüllerinde En Popüler Film ve Filmfare Ödüllerinde En İyi Oyuncu ve En İyi Film ödüllerini kazanmıştır.

2006 senenindeki Kayboluş ve Onu Sarıya Boya isimli filmlerinde aldığı rolle büyük beğeni toplayan Khan, 2007 senenindeki Her Çocuk Özeldir isimli filmle de Filmfare Ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştır.

Aamir Khan'ın en büyük ticari başarısı ise 2008 seneninde Ghajini filmi ile gelmiştir. Bu filmin hemen peşinden da 3 Avanak, Dhoom 3 ve PK filmleriyle de Bollywood film tarihinde doruğa oturmuştur.

aamir khan hint boolwood
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor