Maliyetler ikiye katlandı! İşte zam yapan işletmeler

Enerji ve petrol başta olmak üzere girdi maliyetleri artan sektörler, ürün ve hizmetlerinin fiyatlarına zam yaptı

Maliyetler ikiye katlandı! İşte zam yapan işletmeler
Maliyetler ikiye katlandı! İşte zam yapan işletmeler Seyfullah
Bu içerik 995 kez okundu.

Döviz kurundaki artışla beraber yükselen fiyatlar, eğitiminden, turizmine, giyiminden eriştirmesine tüm sektörlerdeki zam baskısını artırdı. Eriştirme, eğitim, kira, restoran ve oteller kalemlerinde aylık ücret artışları yüzde 1’i geçti.

Seçilmiş ürünler bazında eğitim öğretim seneyin açıldığı eylül ayında, anaokulu fiyatı yüzde 11.12, okul servis fiyatları yüzde 9.6, yurt fiyatları ise yüzde 8.18 arttı. Okul zilinin çalması ile birlikte, çanta, defter, çocuk eşofmanı gibi ürünler aylık olarak fiyatı en fazla artan ürünler arasına girdi.

Tüketiciye yansıyan bu fiyat artışlarının yanı sıra, üretici fiyatlarındaki artışlar sebebiyle kimya ve metal başta olmak üzere endüstri sektörü de sattıkları ürünlerin fiyatlarına zam yapmak için hazırlıklara başladı.

 

İmalat fiyatlarındaki artış enflasyonu eylül ayında yüzde 11.2’ye taşırken, aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayımlayan Merkez Bankası da TÜFE üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskıların kuvvetli kalmaya devam ettiğinin vurguladı.

Alt gruplar genelinde yüksek aylık fiyat artışları gözlendiğinin vurgulayan Merkez Bankası, “Kira grubunda 2008’den bu yana en yüksek eylül ayı fiyat artışı gözlendi. Eğitim hizmetleri fiyatları aylık bazda yüzde 2.09 ile yüksek oranlı artışını sürdürdü. Bunun yanında, haberleşme hizmetlerinde cep telefonu müzakere fiyatlarında de artış gözlendi” izahını yaptı.

TÜİK’in verilerine göre kira grubunda geçen ay yüzde 1.09’luk artış ile 2008 yılından bu yana en yüksek eylül ayı fiyat artışı yaşandı.

FİYAT EN ÇOK ‘ULAŞTIRMA’ KALEMİNDE ARTTI

GEÇEN AY FİYATI EN ÇOK ARTAN 10 ÜRÜN

BEYAZ EŞYA VE OTOMOBİL DE FİYAT ARTIŞINDAN ETKİLENDİ

Eylül ayında senelik artışı yüzde 16.28’i bulan ÜFE’nin tüketici fiyatları üzerinden baskı yapmaya devam ettiğine dikkat çeken Merkez Bankası’nın aylık ücret artışları raporundan öne çıkan tespitler şöyle:

- Gıda senelik enflasyonu, işlenmemiş gıda ücretlerindeki negatif baz tesirinin yanında işlenmiş gıda ücretlerindeki artış neticeninde yükseldi.

- Enerji ücretleri petrol ve diğer girdi ücretlerine bağlı olarak hızlı artışını sürdürdü.

- Senelik enflasyon hizmet ve temel mal gruplarında artarken, bu gelişmede giyim ücretlerindeki ağırlık sistemi farklığının de bariz bir tesiri oldu.

- Bu doğrultuda, çekirdek göstergelerin senelik enflasyonu ve ana eğilimi yükseldi.

- Temel mal grubu ana eğilimindeki yükselişte giyim ücretlerindeki ağırlık metodu farklığı ana belirleyici olurken, bu tesir arındırıldığında da yükselişin sürdüğü görüldü.

- Eylül ayında, dayanıklı tüketim malı ücretleri kur hareketlerinin gecikmeli tesirlerine bağlı olarak beyaz eşya ve otomobil liderliğinde yükseldi.

- Tüketici ücretleri üzerindeki üretici ücretleri kaynaklı baskılar petrol ve ana metal grupları liderliğinde kuvvetli seyrini savundu.

REEL KUR ENDEKSİ GEÇEN AY 90 PUANIN ÜZERİNE ÇIKTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından çarşamba günü yapılan izaha göre, reel efektif döviz kuru endeksi, eylül ayında bir evvelki aya göre yarım puandan fazla yükseldi. Reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında eylülde bir evvelki aya mukayese et 0.59 puan artarak 90.30’a çıktı. Endeks, ağustos ayında 89.71 düzeyinde gerçekleşmişti.

zam mtv kur endeksi zam oranları haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor