MTV ile ilgili açıklama geldi!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu

MTV ile ilgili açıklama geldi!
MTV ile ilgili açıklama geldi! Seyfullah
Bu içerik 984 kez okundu.

Şimşek'in konuşmasından öne çıkan ayrıntılar şöyle:

Gelir vergisi reformu gelecek sene hayata geçer. Tasarruf yapacağız demiyoruz. Cari harcamalar noktasında çok net şekilde cari harcamaları düşürüyoruz. İkinci konu, araç, kiralama ve satın alma ile ilgili çok net bir tavır olacak. İstisnai haller hariç, müsaade edilmeyecek. Araç dediğiniz vakit binek araçları kastediyorum. Bina konusu da öyle müsaade etmeyeceğiz. Biz kamu olarak üzerimize düşeni yapacağız.

Yatırımlar ile ilgili şunu yapacağız; bütün yatırımcı bakanlarımız gelecekler ve yatırım tasarılarımızı sunacaklar. Şu yatırımlar , yatırımda önceliklendirme.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ 

 

İnanıyorum ki kısa müddet içerisinde bu nasıl bir tertip etme olacak izah edecek. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz

Yalnızca savunma endüstri için alacağımız önlem üçte ikisine tekabül ediyor. Dedik ki, kamu harcamalarını sıhhatli gelir vergileri ile yapalım. Biz şimdi çok net bir şekilde milletimize bu vergileri niçin artırıyoruz, nerede kullanılacak hesabını vereceğiz. Getiriyi bir kenara bırakırsanız tamamı millete hizmet olarak gidiyor. Milletten topladığımızı hizmet olarak sunuyoruz. 2018'in özelliği çevremizdeki tehditlerle savunma sistemlerini artırıyoruz. Savunma sanayine ilave aktarılacak kaynak 17-18 milyar lira.

ALTIN TAHVİLİ

İlk gün takriben 15 milyar lira civarında talep geldi. Ciddi bir alaka gördü. İşin özü şu, ülkemizde çok ciddi bir artı tasarruf var. Sistemde olmadığı için bu altın duruyor. Bir taraftan da Türkiye'nin kaynak ihtiyacı büyük. Mevduat yetersiz olunca dışa bağlı hale geliyor. Ülkemizin bu olanağı var, bizim derdimiz yeni bir borçlanma sorunu değil. Bu altın kaynağını ekonomiye kazandırmak.

2 bin 200 ton civarı yaklaşık olarak 100 milyar dolar civarında altın kaynağı var. Türkiye'de yüksek enflasyon uzun yıllar devam etti. Bundan dolayı yurttaş kendini savunmaya almak için altın almış. Gelin diyoruz devletin garantisinde hazine garanti verecek. Ziraat Bankası'na götüreceksiniz, eksperler bakacaklar değer biçecekler. Onu teslim edeceksiniz biz bunun karşılığında altın değer sertifikası veyahut altına dayalı tahvil vereceğiz. Yüzde 2.4 reel kazancı var.

Neyi amaçlıyoruz? Birincisi, dışa bağımlılığımız azalacak. İkincisi, devlet bankası rezervleri artacak.

Ülkemiz gelişmekte olan ülke. Bu ülkeler daha hızlı koşarlar. Daha biz açığı kapatma sürecindeyiz. Yatırım talebi yüksektir. Tüketime eğilim güçlüdür. Tasarruf eğilimi düşüktür. Bizim 2.5 kat koşmamız gerekiyor. Biz ne yaparsak bu fon fiyatını aşağı çekeriz, tasarrufları artırmamız gerekli. Atıl olan tasarrufları sisteme sokmamız lazım. Global direk yatırım, Türkiye'ye fabrika yapılması kalıcı bir kaynak teşebbüsüdür. Atıl kaynakları harekete geçirmemiz, daha az tüketim daha çok tasarruf yapmalıyız.

Reisicumhurumuz haklı olarak "getiriler yüksek" diyor. Orta Vadeli Programı kuvvetli bir şekilde devreye sokacağız. Anapara piyasaları geliştirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin reel sektörünün bankalara olan bağlılığını azaltırız. Başından itibaren bu gayret içerisindeyiz.

ENFLASYON RAKAMLARI

Enflasyon konusunda para siyaseti şart olan sıkılaştırmaya gitti. Kur şoklarının gecikmeli tesirini yaşıyoruz. Kur oranla istikrara kavuştu. Siz de biliyorsunuz yapısal boyut vakit alıyor, çiftçimizim reaksiyonlarını dikkat alıyoruz. Bu yüzden bir meseleyle karşı karşıyayız.

1 Ekim itibarıyal bir sürü yönetmelik çıkıyor. Bir taraftan reform boyutu, istikrar boyutu ile gayret içerisindeyiz. Beklentiler biraz bozulmuş vaziyette. Önümüzdeki sene ilk çeyreğinde net bir şekilde enflasyon tek haneye düşmüş olacak. Biz gayretlerimize devam edeceğiz.

Bu yıl için 5.5 mantıklı bir rakam. Sonraki 3 yıl süresince olası. Bu yıl istihdam çok hızlı artıyor. Dış talep, avrupa birliğinin parasal geliştirme konsuunda kuvvetli bir talebi var. şuanda kapasite kullanım oranı yüzde 80'e dayandı. Yatırım yapmak için Türkiye'de teşvikler var, yatırımlar artacak, istihdam iç talebi destekliyor. Ticaret ortaklarımız artıyor. Son 5 senede 5.6 büyüdük. 5.5 civarında da büyüyeceğiz.

TAŞERON İŞÇİLER

Çalışmalar bu sene bitirecek. Maliye Bakanlığı çalışmaları bitirdi, EKK'ya sundu, Çalışma Bakanlığı'nın da çalışmaları hazır. Yakın vakitte değerlendirilir.

Kamuya hizmet veren kardeşlerimizi rahat olsun, biz zati bir çok meselelerini çözdük.

FERDİ EMEKLİLİK SİSTEMİ

Ferdi Emeklilik Sistemi, biri gönüllü sistem biri de otomatik katılım. Bizim söz ettiğimiz ilave tertip etmeler otomatik katılıma ait. Rakamlar da kötü değil. 6 milyon 833 üzerinde katılımcı var 72 milyar liranın üzerinde tasarruf var. otomatik katılımda birikim 1.2 milyar lirayı aştı. İlave adım atmamız gerekiyorsa atacağız.

VARLIK FONU

Biz 40 milyar doların üzerindeki değeri, fonun içerisine aktardık.. İdare konusunda da bir başkan belirlenecek. Ondan sonra taktik ve harekete geçilmesi konusunda daha hızlı yol kat edilir. Şirketlerin yine yapılandırılmasından, diğer ülkelerle işbirliğinden dolayı Türkiye'ye ilave olanakların aktarılmasından dolayı biraz zamana ihtiyaç var. Yakında bu konularda da adımlar atılacak.

Türkiye'nin en büyük kırılganlık konusu, finans dışı şirketlerin açık pozisyon vaziyetidir. Şimdi şirketlerimiz dışarıdan borçlanacak. Bu kaynağı getirirken rizikosu yönetir mi yönetemez mi? Hiç döviz geliri olmayanlara diyeceğiz ki "Senin gelirin lira, sen lira borçlan" Öyle şirketler var ki hiç ticarete konu olmayan alanlarda yatırım yapmak için dışarıdan borçlanıyor. Finansal piyasalara gidip, kendini savunmaya alacaksın. Bu şirketler de kendini hesaplarını bilir, "siz karışmazsınız" diyemezler. Her şey hazır fakat bu siyasetleri belirlerken çok ayrıntılı bilgilere ihtiyacımız var. Merkez Bankası'na bu istikamette yetki vereceğiz ve altyapıyı oluşturup kur rizikonunu azaltmaya, yönetmeye yönelik adım atacağız.

mtv vergi zam bakan şimşek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor