Sınırda gerginlik tırmanıyor! TSK hazır kıta bekliyor

Cumhurbaşkanı'nın açıklamasının ardından dikkatlerin çekildiği İdlib'de ne oluyor, harekat nasıl gerçekleşecek

Sınırda gerginlik tırmanıyor! TSK hazır kıta bekliyor
Sınırda gerginlik tırmanıyor! TSK hazır kıta bekliyor Seyfullah
Bu içerik 770 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İdlib harekatına ait izahının hemen peşinden gözler hududa çevrildi. Bu sabah saat 06.00'dan itibaren Cilvegözü'nün kuzeyinde yer alan bölgedeki duvarların kaldırılmaya başlandı. Bölgede ciddi bir hareketlilik olduğu deklarasyonluyor.

İdlib'e 15 gruptan toplam 800 Özgür Suriye Silahlı gücü (ÖSO) üyesinin girdiği belirtiliyor. İdlib harekatının ilk etapta ÖSO tarafından başlatılacağı dile getirilirken TSK da destek olacak.

Astana sürecinde 500 gözlemci askerin bölgeye girmesi ile ilgili uzlaşıya varılmıştı.

Harekata ait Habertürk TV'ye değerlendirmelerde bulunan emekli büyükelçi Uluç Özülker, şunları söyledi:

 

Neden böyle bir operasyona ihtiyaç vardır, onu bir belirlemek gerekli. Biliyorsunuz, Halep'ten kaçanlar diğer tarafta Rusya ile işbirliği içinde Astana'da alınmış karardan sonra boşaltma harekatına geçtiğimiz vakit, bütün bu insanların hepsi gelip İdlib'de toplandılar. Burada aşırı nüfus yoğunluğu oluştu. Bunların büyük bir bölümü da bizim desteklediğimiz kişiler. Şimdi burayı bir teminat altına almak gerekli. Ama bu teminat altına alabilmenin en büyük sıkıntısı, asal itibarıyla daha önceki El Nusra, şimdi Tahrir el-Şam.

 

Vaziyet böyle olunca, oradaki yoğun yerleşimin bir şekilde güvencesinin artırılabilmesi hem de El Nusra'nın Türkiye'ye doğru gittikçe ağır ağır genişlemesinin de önünün kesilebilmesi için kesinlikle burada bir operasyona ihtiyaç vardı.

Dolayısıyla bu operasyon er veyahut geç, şu veya bu şekilde yapılacaktı. Buradaki esas emelimiz üç noktada toplanabiliyor. Birincisi bu bölgede hudutlarımızı savunmak için El Nusra'nın olabildiğince geriletilmesi ve Türkiye için bir tehdit olmaktan çıkarılması.

 İDLİB'DE NE OLACAK? İDLİB NEDEN KRİTİK?

İkincisi PKK,YPG ve PYD güçlerinin bu gölgelere dağılmacı operasyonlarının önüne geçmek. Hudutlarımızdan uzaklaştırmakla kalmayacağız PYD ve YPG'nin burada bir güç odağı olmasının da önüne geçeceğiz.

Üçüncüsü, Biz Afrin konusunda adımlarımızı attığımız andan itibaren Rusya'da kendi silahlı kuvvetlerini buraya sokmak suretiyle önümüzü kesmişlerdi. Putin'in en son ziyareti esnasında bu konular da ele alınmış olmalı.

Orada alınmış ortak mutabakatla ortak bir operasyona yeşil ışıl yakılmış. Türk silahlı gücü aslında burada fiilen, işin içinde mutlaka yer alacaktır. ÖSO'yu siz kullanabilirsiniz fakat onlar tek başına muvaffakiyet ele geçiremiyorlar. Bizim komandolarımız kritik yerlerde müdahale ederek muvaffakiyet getirecektir.

idlib ırak suriye idlib operasyonu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı