Vajinismus Sorunu ve Tedavisi

Vajniismus kadınlarda, herhangi bir fiziksel sorun olmamasına rağmen kadının kaygıları nedeniyle cinsel birleşme yaşayamaması anlamına gelmektedir.

Vajinismus Sorunu ve Tedavisi
Vajinismus Sorunu ve Tedavisi Seyfullah
Bu içerik 836 kez okundu.

Vajinismus Nedir?

Vajniismus kadınlarda, herhangi bir fiziksel sorun olmamasına rağmen kadının kaygıları nedeniyle cinsel birleşme yaşayamaması anlamına gelmektedir. Vajina, cinsel birleşme esnasında penise göre kendini hazırlayabilen bir organdır. Ancak korkular nedeniyle, vajinimus hastalığı olan kadınlar, penisin vajinaya zarar vereceğini düşünmektedirler.

Vajinismus tedavisinde, standart olarak belirlenmiş ‘parmak egzersizleri’, kadınlarda kendi vajinal bölgelerini tanımayı amaçlayan yöntemlerdir. Vajinanın tüm alanlarını, parmakla dokunarak ve farkındalık kazandırarak tanıtmayı sağlar. Bu yöntem sonuç veren bir seçenek olsa da kadınlar için uygulaması sıkıcı ve zor olabilmektedir. Parmak egzersizleriyle vajinismus tedavisinin karşılığını bulması 2 ya da 6 ay gibi uzun bir süreci kapsayabilmektedir.

Vajinismus sadece kadının değil, çiftin ortak sorunudur. Vajinismus tedavisi boyunca, hastanın eşiyle uyumu ve takım çalışması içinde olması önemlidir. Çift bu sorunun ikisine de ait olduğunu kabul etmelidir. Erkeğin desteği bu aşamada tedavinin hızlı sonuç vermesi açısından önemlidir.

Ertelememek Önemli

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler, vakit kaybetmeksizin – kendilerini hazır hissettiklerinde- çözüm arayışına girmelidir. Çözümü ertelemek sadece, güzel deneyimlerin yaşanmasını geciktirmektedir. Ayrıca cinsel anlamda tatmin olamayan çiftin arasında iletişim sorunlarına neden olur. Vajinismus hastaları kendilerinde bu sorunu fark ettikleri anda, profesyonel destek almalıdırlar. Vajinismus, erteleme hastalığıdır. Ertelemek bu gibi psikolojik kökenli sorunları, daha karmaşık bir hale getirmektedir.

Kişiler, vajinismus tedavisi için mutlaka cinsel terapi konusunda deneyimli olan uzmanlara danışmalıdır. Kişilerde vajinismus teşhisinin konulması ve vajinismusa neden olan ana kaynağın anlaşılması açısından deneyimli bir jinekoloğun inceleme yapması önemlidir.

Merkezimizde gerçekleştirilen vajinismus tedavisi alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır. Uzmanlar, bilimsel yöntemler sayesinde vajinismus sorunu yaşayan kişiler için ağrısız, acısız tedaviler uygulamaktadır. Hasta dostu tedavilerin özellikleri;

  • Ağrısız, acısız olması

  • Her hastanın rahat şekilde yapabileceği türden olması

  • Kısa sürede tedavinin sonuç vermesi

  • Kalıcı şekilde iyileştiren egzersizler olması

Vajinismus tedavisinde hastalar ortalama 3 günde sonuç alabilmektedir. Bazı durumlarda bu süre 4 ya da 5 güne kadar uzayabilir.

Kaynak: Türkiye vajinismus merkezi.

vajinismus vajinismus hastalığı vajinismus tedavisi vajinismus merkezi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor