Fatih Eryılmaz Girne

Fatih Eryılmaz Girne

Fatih Eryılmaz şu açıklamalarda bulundu; Hayatımıza girdiği günden günümüze kadar kullanım alanları artan ilk kripto para bitcoin, yavaş yavaş büyük firmalarında ödeme yöntemleri arasına eklenmeye başlamıştır. Bu durum her sektörde olduğu gibi reklam sektörü içinde geçerlidir.

Reklamcılık alanında farklı tarzda seçicilik ve reklam modellemeleriyle tanınan bazı şirketler bitcoin ile ödeme yapan reklam ajansları arasında yerini aldı. Bu reklam ajanslarının sayısı gün geçtikçe artmakla beraber başlıcaları şunlardır:

Coinzilla

Coinzilla reklam ajansı, bitcoin ile ödeme yapan reklam ajansları arasında lider konumunda bulunmaktadır. Reklam kalitesi ve seçiciliğiyle bu konumdaki yerini gün geçtikçe de sağlamlaştırmaktadır. Birçok kullanıcı Coinzilla reklam ajansının kabul kriterlerinin, Adsense sistemine kabul edilmekten daha zorlayıcı olduğunu dile getirmektedir. 50 dolar ödeme limitine ulaşıldığında ödeme yapan reklam ajansı, bu ödemelerini kullanıcılarının isteği doğrultusunda BTC ya da ETH ile yapabilmektedir.

Coinzilla Kabul Kriterleri

l Ajansa kabul edilebilmek için Alexa sıralaması 100 bin ve altında olmalıdır. Benzersiz projeler ve tasarımlar bu durumun dışındadır. Bu proje ve tasarımlar Alexa sıralamalarına bakılmaksızın kabul edilebilirler. Ancak standart formatta bir blog, forum vb. için bu durum şarttır.

l Ajans sadece kripto para ve bu piyasa ile ilgili siteler ile çalışmaktadır.

l Blogger, Wordpress vb. uzantılı ücretsiz domainler kabul edilmemektedir.

l Blogger, Wordpress vb. ücretsiz hosting faydalanılarak oluşturulan ücretli domainlerde inceleme neticesinde reddedilmektedir.

l SEO Kriterlerine göre uygunluğu sağlanmış ve bu yolda ilerleyen siteler tercih edilmektedir.

l Siteye düzenli olarak özgün içerik girilmesi gerekmektedir.

l Sitede telif ihlali oluşturabilecek herhangi bir materyalin bulunmaması gerekmektedir.

l Site kurulalı 3 ayı geçmiş olmalıdır.

Eğer tüm bu kriterleri sağlıyorsanız Coinzilla için bir şansınız var demektir.

Mellow Ads

Müşterilerine sunduğu değişik reklam seçenekleriyle ön plana çıkan Mellow Ads, zamanının en popüler ajanslarından biri olan CoinUrl ajansının Scam olmasından sonra 2’nci sıradaki yerini almış bitcoin ile ödeme yapan reklam ajansları arasındadır. Mellow Ads, Coinzilla ile kıyaslandığında daha az zorlayıcı kritere sahiptir. 0.001 BTC bakiyeye ulaşıldığında talep edilmesi halinde ödemeleri sorunsuz yapan ajans, ödeme esnasında 0.0005 BTC komisyon kesmektedir.

Mellow Ads Kriterleri

l Alexa sıralamasının 100 bin ve altında olması gerekmektedir. Benzersiz projeler için bu kriter askıya alınabilmektedir.

l Her kategoriden siteyi kabul etmektedir. +18 içerikli siteler bu duruma dahil olmakla beraber, bu sitelerde normal reklamların gösterilmesine izin verilmemektedir. Diğer sitelerde her türlü reklam, yayıncının isteği doğrultusunda gösterilebilir.

l Sitelerde düzenli içerik ekleniyor olması zorunludur.

l SEO Optimizasyonunun doğru şekilde yapılmış olması gerekmektedir.

l Ücretsiz domain ve hosting kullanan siteler kabul edilmemektedir.

l Telif hakkı konusunda Coinzilla kadar katı değildir. Ancak bariz bir ihlal, sitenin reddedilmesine sebep olabilir.

l Site en erken 3 ay önce kurulmuş olmalıdır. Daha genç siteler kabul edilmemektedir.

Anonymous Ad

Neredeyse kritersiz oluşuyla tanına Anonymous Ad, sektör içerisinde A-ads olarak da bilinmektedir. Çok büyük ücret ödemeleri olmamakla birlikte kabul için bir ön şart sunmamaktadır. Üyelik ve site eklemeye müteakip reklam gösterimine başlanabilir. Ancak gösterim ve tıklama başına yaptığı ödemeler komik rakamlardır. Ayrıca link kısaltma siteleri, otomatik hit siteleri gibi sitelerden alınan hitlerde kabul edilmektedir. Bu durum reklam veren tarafından tercih edilmemesine sebep olmaktadır. Ancak yayıncılar arasında bitcoin ile ödeme yapan reklam ajansları arasında 3’üncü sıradadır. Tüm ücretli, ücretsiz domain ve hostingler kabul edilir. Sitenin içeriği ya da güncelliği hiçbir önem taşımamaktadır.

İlk iki sırada saydığımız Coinzilla ve Melow Ads için istenen seviyelere ulaşmak elbette zordur. Özellikle Alexa sıralaması başlı başına bir problem yaratmaktadır. Ancak o seviyelere ulaşılması, geri dönüş ve fiyatlandırması oldukça tatmin edici reklamlar ile yayın yapma ayrıcalığı sağlamaktadır. Yine de en azından gelişim aşamasından yayıncılar, bu iki ajansa kabul sağlayamayacağından Anonymous Ad ile çalışarak bitcoin ile ödeme yapan reklam ajansları arasında popüler olan bir ajansla çalışmaya başlayabilirler.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=-hfJA-MQ1PA

Yunus

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0