Karadeniz’in Yöresel Lezzetleri: Samsun Mutfağı

Karadeniz turu, tatil seçenekleri arasında en popüler olanlardan biri. Bol yeşilliğe ve mavinin binbir tonuna ev sahipliği yapan Karadeniz, yerli ve yabancı tatilseverler tarafından ilgi ile ziyaret ediliyor.

Karadeniz’in Yöresel Lezzetleri: Samsun Mutfağı

Karadeniz turu, tatil seçenekleri arasında en popüler olanlardan biri. Bol yeşilliğe ve mavinin binbir tonuna ev sahipliği yapan Karadeniz, yerli ve yabancı tatilseverler tarafından ilgi ile ziyaret ediliyor. Karadeniz’in önemli şehirlerinden biri de Samsun. Tarihi önemiyle de ön plana çıkan Samsun, tatil yapmak için ideal şehirler arasında yerini alıyor. Bölgeye gelmeden önce arasında seçim yapabilir ve detaylı bir gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz. Böylece bol bol gezerken konforlu bir şekilde de konaklayabilirsiniz. Samsun’un mutfağına ait lezzetleri deneyerek de tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. İşte Karadeniz’in yöresel lezzetlerinden bazıları;

1. Mısırlı Fasulye Çorbası

Çorbalar, sofralarımızın ve yemek düzenimizin en önemli lezzetlerinden biri. Karadeniz mutfağında da fazlasıyla önem verilen yemekler arasında yerini alıyor. Samsun’a has olan birçok çorbayı tadabilirsiniz. Bunların başında ise mısırlı fasulye çorbası geliyor. Mısırlı fasulye çorbasının doyurucu özelliği oldukça yüksek. Kuru fasulye ve mısırın yoğun olduğu bu çorba türü, ana yemek kategorisinde yer alıyor. Kızdırılmış yağ üzerine eklenen kırmızı biber ve salça ile daha da lezzetli hale geliyor. Samsun tatiliniz sırasında uğradığınız mekanlarda kesinlikle mısırlı fasulye çorbasını denemeniz gerekiyor.

2. Bafra Pidesi

Karadeniz mutfağı denince akıllara direkt pideler geliyor. Yumurtalı, sucuklu, kıymalı derken birbirinden farklı birçok seçeneği bulunuyor. Samsun mutfağına ait Bafra pidesi de bu seçeneklerden biri. Uzun ve ince şekilde hazırlanan bu pide, diğer pide çeşitlerine göre biraz daha farklı. Bu farklılığın nedenlerinden biri de kapalı şekilde yapılması. Kıyma ve soğanın birleşmesiyle de mükemmel bir harç hazırlanıyor. Pideyi Samsun’un birçok noktasında yiyebilirsiniz. Damağınıza şölen yaşatacak bu lezzeti tadabilirsiniz. Kıtır kıtır bir lezzet olan Bafra pidesini yerken parmaklarınızı ısırabilirsiniz.

3. Baklalı Sarma

Yaprak sarma, Türk mutfağının olmazsa olmazlarından biri. Özel günlerde, düğün sofralarında veya kutlamalarda sofralarda yerini alan yaprak sarmanın birçok çeşidi bulunuyor. Samsun’un yöresel lezzetlerinden biri olan baklalı sarma da bu çeşitlerden biri. Lezzet konusunda bayrak taşıyan baklalı sarma, yerel halk tarafından sık sık pişiriliyor. İç harcı diğer sarmalara benzese bile aralarındaki fark baklalardan kaynaklanıyor. Asma yaprağı sarılan sarmanın iç harcında pirinç yerine buğday konuyor. Bulgur ve baklanın buluşmasıyla da mükemmel bir lezzet ortaya çıkıyor. Pişirilirken üzerine eklenen salça ile daha da lezzetli hale gelen baklalı sarmayı birçok kafe ve restoranda deneyebilirsiniz.

4. Kaz Pilavı

Pilav, özellikle Anadolu kültürünün mihenk taşları arasında yerini alıyor. Ana malzemesi bulgur veya pirinç olan pilav, farklı malzemelerle de farklılaştırılıyor. Samsun’da pilav konusunda başarılı mutfaklardan biri. Bölgeye has kaz pilavı, Türkiye’nin dört bir tarafında deneniyor. Kaz etiyle birçok yemek yapılmasına rağmen kaz pilavı en sevilen yemek oluyor. Tirit veya kaz asması isimleriyle de anılan bu pilav türü, özel günlerde sık sık tercih ediliyor. Mükemmel şekilde hazırlanmış iç pilavın üzerine uzun saatler pişen et ekleniyor. El açması yufka ile de size servis ediliyor.

5. Fasulye Turşu Kavurması

Turşu, hemen hemen her ürünün sirkede bekletilmesi ile elde ediliyor. Yöresel sofralarda ise sıklıkla tercih ediliyor. Fasulye turşusu da herkes tarafından seviliyor. Özellikle kavrulması fasulyeyi daha da lezzetli hale getiriyor. Samsun mutfağına ait olan fasulye turşu kavurması bölgedeki birçok restoranda da servis ediliyor. Soğan ve yağ sayesinde de lezzetine lezzet ekleniyor. Damağınızda yer edecek olan bu kavurmayı deneyerek tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’dan Samsun hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0