Adet Düzensizliği Birçok Hastalığın Nedeni Olabilir

Menstürasyon kısaca; döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi ve sağlıklı bir büyüme gerçekleşmesi için kendini hazırlaması olarak tanımlanabilmektedir. Gebeliğin oluşmadığı aylarda ise rahim duvarı kendi görevini tamamlamakta ve dökülmektedir. Kan yolu ile rahimden dışarı atılan bu doku; periyodik adet kanamalarını oluşturmaktadır.

Adet Düzensizliği Birçok Hastalığın Nedeni Olabilir

Menstürasyon kısaca; döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi ve sağlıklı bir büyüme gerçekleşmesi için kendini hazırlaması olarak tanımlanabilmektedir. Gebeliğin oluşmadığı aylarda ise rahim duvarı kendi görevini eve gelen lamakta ve dökülmektedir. Kan yolu ile rahimden dışarı atılan bu doku; periyodik adet kanamalarını oluşturmaktadır.

Adet kanamalarında; kanamanın ilk gününden sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar olan ideal sürenin 7 gün opsiyonlu 28 gün olmaktadır. Ayda ortalama kanama süresi 3 gün opsiyonlu 5 gün olarak gözlemlenmiştir. Bazı durumlara adet kanamalarının arası açılabilmekte, çok az ya da çok fazla gelebilmektedir. Bazen de hiç gelmeyebilmektedir. Bu durumlar adet düzensizliği olarak kabul edilmekte ve jinekolojik şikayetlerin büyük bir bölümünü oluşturabilmektedir.

Bir genç kız adet görmeye başladığı dönemde ve menopoza girmek üzere olan bir kadın bu süreçte adet düzensizlikleri yaşayabilmekte ve bu durum normal karşılanabilmektedir. Aynı zamanda bazı doğum ve kürtaj uygulamaları sonrasında rahimde meydana gelen deformasyonlar da adet düzensizliğine yol açabilmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir kürtaj işlemlerinin sıklıkla ve başarılı bir şekilde uygulandığı şehirlerdir. Ancak tüm cerrahi müdahalelerde buca eve gelen ğu gibi kürtaj ve doğum konusunda da doktor seçimine özen gösterilmelidir. Özellikle İzmir doğal doğum konusunda uzmanlaşmış doğum uzmanlarının bulunduğu bir şehirdir. Doğal doğum sonrasında rahim kendini normal şartlar altında yenilemektedir ve adet düzensizliği görülme riski daha azdır. 

Adet düzensizliğinin birtakım nedenleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Gebelik
  • Stres
  • İyi huylu tümör oluşumu
  • Hormon dengesizlikleri
  • Kanser
  • Enfeksiyon
  • Bazı kan hastalıkları
  • Tiroid hastalıkları
  • Doğum kontrol haplarının reçeteye uygun kullanılmayışıdır.

Adet kanamalarının düzensizliği birçok ciddi hastalığın nedeni olabilmekte ve vücut, adet düzensizliği şeklinde alarm verebilmektedir. Bu nedenle adet düzensizliği yaşayan kadınların mutlaka bir jinekolog tarafından muayene olması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0