Bademcik Ameliyatı ve Horlama Tedavisinde Ağrısız Yöntemler

Bademcik ameliyatı çoğunlukla çocuk KBB uzmanının değerlendirmesiyle, özellikle 4 yaştan sonra yapılması tercih edilen bir operasyondur.

Bademcik Ameliyatı ve Horlama Tedavisinde Ağrısız Yöntemler

Bademcik ameliyatı çoğunlukla nın değerlendirmesiyle, özellikle 4 yaştan sonra yapılması tercih edilen bir operasyondur.

Uyku sorasında nefes alamamaya sebep olan ve boğazın giriş kısmını buca eve gelen ğu gibi kapatan bademcikler, iri buca eve gelen ğu için hem yıl içerisinde sık sık enfeksiyona sebep olmaktadır hem de çocukları zorlamaktadır. Bu durum eğer 4 yaşından önce çok sık yaşanıyorsa ve çocuğu çok hasta ediyorsa, daha erken de ameliyat yapılabilmektedir.

Genel anestezi altında yapılan operasyon hemen hemen 20 dakika kadar sürmektedir. Sakinleştirici şurup sayesinde sakinleştirilen çocuk, ameliyathaneye alınır. Ameliyathanede anestezi uygulanır ve işlem başlar. ağız içinden yapılmaktadır. Ve operasyonda herhangi bir şekilde dikiş kullanılmamaktadır.

Günümüzde kullanılan güncel teknoloji thermal welding, ameliyat sırasında kanama yapmadan ya da yakmadan bademciklerin alınmasına imkan veren yeni bir yöntemdir. Ayrıca operasyon sonrası çocukta ağrının da buca eve gelen kça az olmasını sağladığı için klasik ameliyatlara göre daha çok tercih edilir. Ameliyattan sonra 4 ya da 5 saat boyunda gözetim altında kalınır. Ameliyatın ardından ertesi gün, kişiler normal yaşamlarına geri dönebilirler.

Bademcik ameliyatından sonra 2 saat hiçbir şey yenmemelidir. Fakat daha sonra yumuşak gıdalar tüketilebilir.  Bademcik ameliyatından sonra yenilebilecek gıdalar; püre, çorba (sıcak olmamalıdır), sebze yemekleri, muhallebi, meyve püresi, yoğurt ve dondurmadır. Bu şekilde 1 hafta boyunca yumuşak gıdalar yenebilir.

nde de yeni geliştirilen yöntem Peng sayesinde, hastalar minimal bir cerrahi ile günlük yaşamına geri dönebilmektedir. Bu yöntemle küçük dile herhangi cerrahi bir müdahale yapılmadığı için, hastalarda herhangi bir ödem oluşmuyor. Ayrıca boğazda takılma hissi olmuyor. Hastaların ameliyatın ardından yalnızca 1 gün boyunca gözetim altında kalması yeterlidir. Operasyondan sonra 3 gün boyunca yumuşak gıdalar, sıvılar ve ılık püreler tüketmek tavsiye ediliyor. Ve 3 günden sonra hastalar hafif katı gıdalara geçiş yapabiliyor.

Horlama tedavisinden 1 hafta sonra ise, hastalar yavaş yavaş katı gıdalara geçebilmektedir. İyileşme kısa sürede gerçekleşir. Operasyondan sonra 3 ya da 4. gün itibariyle, iş hayatına dönüş mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0