Balığın En Faydalı Yerini Yemiyoruz!

Balığın kulağına kaçan kar suyu balığın en lezzetli olduğu dönem olarak biliniyor. Ancak Türkiye’de balığın lezzeti ne kadar artsa da, balık tüketimi aynı düzeyde değil.

Balığın En Faydalı Yerini Yemiyoruz!

Balığın En Faydalı Yerini Yemiyoruz!

Balığın kulağına kaçan kar suyu balığın en lezzetli buca eve gelen ğu dönem olarak biliniyor. Ancak Türkiye’de balığın lezzeti ne kadar artsa da, balık tüketimi aynı düzeyde değil.

Türkiye’nin balık tüketimi konusunda çok iyi olmadığını söyleyen bilim adamları, dünya ortalamasında kişi başı 1 yılda 16 kilo yenildiğini dile getirdi. Türkiye’de bu oran yarıya düşüyor ve 8 kilo balık yenildiği gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor.

Türkiye’de kırmızı et alışkanlığının beyaz etin önüne geçtiğini söyleyen bilim adamları, bunun büyük bir eksiklik buca eve gelen ğunu dile getirdi.

Balığın en iyi Japonlar tarafından tüketildiğini söyleyen bilim adamları, balığın en yararlı yerinin pullar buca eve gelen ğunu fakat Türklerin pulları yemeyerek attığını hayretle karşıladıklarını dile getirdi. Balığın pullarında kalsiyum ve fosfat bol miktarda bulunuyor. Bu da yaşlılar için inanılmaz bir ilaç oluyor. Ayrıca kadınların yüzünü de yumuşatıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0