Baş Dönmesi Şah Damarı Tıkanıklığına İşaret Ediyor Olabilir!

Sık sık baş dönmesi ve göz kararması yaşayan hastalarda sorunun sebebi şah damarında tıkanıklık olması olabilir.

Baş Dönmesi Şah Damarı Tıkanıklığına İşaret Ediyor Olabilir!

Sık sık baş dönmesi ve göz kararması yaşayan hastalarda sorunun sebebi şah damarında tıkanıklık olması olabilir.

Kalp ve Damar cerrahisi uzmanları, sık sık baş dönmesi ve göz kararması yaşayan tansiyon ve diyabet hastalarının, bu şikayetlerinin şah damarı tıkanıklığı sebebiyle olabileceğini belirtiyor.

Pek çok sağlık sorununun belirtisi olabilen baş dönmesi,denge kayıpları ve göz kararmasının aynı zamanda şah damarı tıkanıklığı sebebiyle de ortaya çıkabileceği hakkında kişilere uyarıda bulunuldu.

Doktorlar, konuyla ilgili teşhisin yapılmadığı durumlarda inme veya felç meydana gelebileceği konusunda uyarıyor. Boynun iki yanında yer alan, halk arasında şah damarı olarak bilinen damarlar, beyne kanı ulaştırmaktan sorumlular. Beyin dolaşım sisteminde çalışan ve hayati öneme sahip olan şah damarlarının tıkanıklığında kişide aniden ayağa kalkmayla birlikte sendeleme, baş dönmesi ve göz kararması bazen bayılma gibi üzerinde durulmayan fakat yaşamı ciddi olarak etkileyen belirtileri ortaya çıkıyor.

Tansiyon ve diyabet hastaları ise, bu belirtilerin ilaç dozlarında değişim yapılarak ortadan kalkacağını düşünüyor. Ancak ihmal edilen ve önemsenmeyen bu şikayetlerin sebebi damarların daralması ya da tıkanması olabilir.

Böyle bir tıkanma ya da daralma söz konusu buca eve gelen ğunda beynin ihtiyacı olan kan miktarı karşılanamayacağı için birçok şikayet ortaya çıkmaya başlıyor. Kan akımının azalması ve beyni bazı bölgelerine kan gitmemesi sonucunda ise biriken kan pıhtıları felce ya da ölüme neden olabiliyor.

Uzmanlar bu konuda erken teşhisin önemine ve hastalığın tedavi edilebilir buca eve gelen ğuna dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0