Burun Ameliyatını Gerektiren Durumlar Nelerdir

Burun estetiğini gerektiren durumlar hem estetik hem de işlev bozuklukları olabilmektedir.

Burun Ameliyatını Gerektiren Durumlar Nelerdir

Burun estetiğini gerektiren durumlar hem estetik hem de işlev bozuklukları olabilmektedir. Nefes alıp vermede zorluk, burun tıkanıklığı, koku duyamama, darbe ya da travma sonucu oluşmuş burun eğrilikleri, kemik ve kıkırdak zedelenmeleri, gibi işlev bozukluklarının onarılmasında rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı yapılabilmektedir. Aynı zamanda estetik amaçlarla da gerçekleştirilen burun ameliyatında da işlev bozuklukları düzeltilebilmektedir.

Estetik amaçlarla yapılan burun ameliyatı ile burun küçltülebilir, büyültülebilir, burun kemeri düzeltilebilir, burun kanatları küçültülebilir. Aynı zamanda burnun dudaklar ve alın bölgesi ile olan asimetrik durumu da düzeltilebilmektedir. Burun estetiği ameliyatında ihtiyaç dahilinde bu işlemlerin biri veya birkaçının aynı anda uygulanması mümkündür.

Burun estetiği ameliyatında amaç; burnun işlevselliğini kaybetmemesi ile birlikte şekil bozukluklarının yüzdeki diğer organlarla orantılı bir şekilde düzeltilmesidir. Ameliyatı yaptıracak olan kişinin mutlaka alanında uzman bir cerrah ile süreci yürütmesi önemlidir. Ameliyat öncesi görüşmelerde; istekler ve yapılabilirlik üzerine ortak paydada buluşulmalı ve gerçekçi sonuçlar elde edebilmek için mutlaka 3d animasyon teknolojisi ile uygulama sonrasında nasıl bir görünüm sağlanacağı konusunda bilgi edinilmelidir.

Burun ameliyatı açık ve kapalı teknikle yapılabilmektedir. Açık teknikte burnun iki deliği arasındaki bölgeye kesi atılarak işleme başlanmaktadır. Kapalı teknikte ise burun deliklerinden içeri girilerek işlem gerçekleştirilmektedir. Hastanın durumu, istekleri ve burun sağlığının korunması dikkate alınarak işlemin hangi teknikle yapılacağına karar verilmektedir.

Ameliyat öncesinde yapılan muayenelerde sinüzit ya da burun tıkanıklığı gibi problemler yaşanıyorsa öncelikle bu problemler tedavi edilmelidir. Genellikle genel anestezi altında yapılan rinoplasti işleminden sonra hastanın iyileşme süreci doktor kontrolü ve rehberliğinde olmaktadır. Ameliyat sonrası bandaj ve tamponların çıkarılması, darbe ya da travma oluşturabilecek hareketlerden kaçınılması gibi durumlar iyileşme sürecini etkilemektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında kişi çok dikkatli davranmalı ve iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde eve gelen lamalıdır.

Detaylı bilgi için ; //www.drmertbilgili.com/trv

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0