Cerrahi Uygulamalarda Kesiye Gerek Bırakmayan Yöntem Laparoskopi

Önceki yıllarda gerçekleştirilen cerrahi uygulamalar hemen hemen her branşta kesi açılarak yapılmaktaydı.

Cerrahi Uygulamalarda Kesiye Gerek Bırakmayan Yöntem Laparoskopi

Önceki yıllarda gerçekleştirilen cerrahi uygulamalar hemen hemen her branşta kesi açılarak yapılmaktaydı. Bu durumda ameliyat sonrası dikiş atılması, ağrı ve acı duyulması hastanın ameliyat sürecini olumsuz yönde etkiliyordu. Laparoskopik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyatlardan sonra hastanede yatış süresinin kısaldığı gibi; dikişsiz, daha az ağrı ve acı duyularak iyileşme süreci eve gelen lanmaktadır.

Son yıllarda sıklıkla uygulanan laparoskopik cerrahi yöntemleri genellikle tüp mide ameliyatında, reflü ameliyatı, apandisit ameliyatı gibi karın bölgesinde kullanılan hem doktor hem de hasta açısından konforlu bir uygulama. Laparoskopik cerrahi; genellikle karın içerisinde ya da leğen kemiği bölgesinde gerek duyulan cerrahi işlemlerde kullanılan vücutta küçük delikler açılarak içeriye yönlendirilen özel cihazlar aracılı ve görüntü ekipmanları ile gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Tüm mide ameliyatında laparoskopi sistemi uygulanırken; açılan kesi tüp şeklinbuca eve gelen r ve ameliyat sonrası iyileşme daha kolay olmaktadır. Ameliyat sırasında çıkarma işlemi eve gelen landıktan sonra gerekli kontroller yapılarak doku yapıştırıcı özel jel ile kesi kapatılır ve bu işlemlerin bütünü yaklaşık 2 saat sürmektedir. İyileşme süreci doktor tarafından izlenmeli ve önerilerine mutlaka uyulmalıdır.

Aynı zamanda halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinüs problemi de cerrahi işlem uygulanmadan tedavisi mümkündür. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi, lokal anestezi altında yapılan, hastanede yatmaya gerek bırakmayan, hastanın günlük yaşamını engellemeyen ekonomik bir işlemdir. Ayrıca problemin tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Kıl dönmesi oluşan bölgeye ince uçlu ekipmanlarla girilip toplanan kılların tutam halinde çıkarılması ve bölgenin Fenol, Gümüş Nitrat gibi kimyasal maddelerle temizlenmesi işlemleri ile eve gelen lanan uygulama, mutlaka tecrübeli uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Laparoskopi cerrahi uygulamaları uzmanlar tarafından yapıldığı taktirde başarı oranı %100’e yakındır.

Detaylı bilgi için ; //www.drmustafasener.com/

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0