Ciltte Azalan Yumuşak Doku Ve Nemi Artıran Aşı Geliştirildi

İtalyan bilim insanları, ciltte yumuşak doku ve nemin artırılmasını sağlayan biyolojik lifting aşısını geliştirdi.

Ciltte Azalan Yumuşak Doku Ve Nemi Artıran Aşı Geliştirildi

İtalyan bilim insanları, ciltte yumuşak doku ve nemin artırılmasını sağlayan biyolojik lifting aşısını geliştirdi. İtalyan bilim insanları, bir damla su ile aylarca yaşayabilen Selaginella Lepidophylla isimli çöl bitkisinde bulunan "trehaloz" maddesi ve hyaluronik asidin kombine kullanılmasıyla ciltte azalan yumuşak dokuyu destekleyen nem miktarını artıran biyolojik lifting aşısını geliştirildi.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir dışarıdan bakıldığında kişinin sağlığının en önemli belirtilerinden birinin cilt olduğunu ve bunun en belirgin olarak yüzde kendini gösterdiğini söyledi. Sağlık göstergesinden birinin cilt rengi ve dokusunda saklı olduğunu belirten Özdemir "Kişinin yüzünün dinamiği, ciltte kas, gözenek yapısı ve yumuşak doku miktarı, hekimlere kişinin yaşantı biçimi ve sağlık durumuna ilişkin ön bilgi verebiliyor." dedi.

Yaşın ilerlemesi, olumsuz çevresel etkenler, yetersiz bakım cilt yapısında deformasyonu arttırdığını belirten Özdemir, en önemli faktörlerden birinin de hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak ciltte yumuşak doku miktarının azalması olduğunu söyledi. Özdemir bu konuda şu açıklamaları yaptı:

 "Yaşın ilerlemesi ve aşırı zayıflama sonucunda cildin yapısında bulunan ve bağ dokusunun temel hücrelerinden olan kollajen ile fibroblas gibi maddelerde uzama ve azalma gelişiyor. Bunun sonucunda ciltte yumuşak doku miktarı azalıyor ve iskelet yapı daha çok ortaya çıkıyor. Yumuşak doku miktarının azalmasıyla birlikte özellikle yüzde zayıf ve sağlıksız bir görüntü ortaya çıkıyor."

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0