Çocuğunuzda Alerji Varsa Alışkanlıklarınızı Değiştirmelisiniz

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de sıklıkla alerjik hastalara rastlanıyor.

Çocuğunuzda Alerji Varsa Alışkanlıklarınızı Değiştirmelisiniz

Dünyanın her yerinde buca eve gelen ğu gibi Türkiye’de de sıklıkla alerjik hastalara rastlanıyor. Çevre kirliliğinin artışı, kimyasal maddelerin eskiye oranla daha çok kullanımı ve kapalı ortamda yaşamanın artması gibi nedenlerden dolayı her geçen yıl alerjik reaksiyon gösteren hastaların sayısı artıyor. Dört kişiden birinin yaşamı boyunca belli dönemlerde alerjiden etkilendiği gözlemleniyor. Özelliklerde çocuklarda çok sık rastlanan alerji, tedavisi ertelendiği zaman başka hastalıklara da yol açabiliyor.

Alerji belirtileri, bebeklik döneminde besin alerjileri ile başlıyor ve çocukluk döneminde bronş alerjilerine dönüşebiliyor. Çocuk alerjisi genellikle aynı çocukta farklı semptomlara neden olabilirken; belirtiler genellikle hapşırma, öksürme, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, sık nefes alma şeklinde kendini gösteriyor.

Dünya üzerinde gözlemlenen birçok alerji çeşidi buca eve gelen ğu bilinmekte ve bunlardan en çok görüleni bahar alerjisidir. Bahar alerjileri genellikle erkek çocuklarda ve doğum kilosu düşük çocuklarda görülüyor ve yaşamı boyunca devam edebiliyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında polenlere karşı duyarlılık gösteren çocuklar aynı zamanda ev akarları, hayvan tüyleri gibi bulgulardan da rahatsızlık duyabiliyor.

Çocuğunuza alerji teşhisi konulmuşsa evinizi yeniden düzenlemeniz ve yaşam tarzını değiştirmeniz gerekebilir. Öncelikle ev akarlarına karşı önlemler alınmalıdır. Evdeki tozu en aza indirgemek için çocuk alerjisi doktorları halıların rılması gerektiğini, yastık ve yorganlar için alerji kılıfları kullanılabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte beslenme düzeninin de değiştirilmesi gerekliliği bulunuyor. A, C, D ve E vitamini içeren besinlerin tüketimi, Selenyum içeren ürünleri, kümes hayvanları, kırmızı et gibi gıdaların sıklıkla alımı gerekiyor. Uzak durulması gereken besinler arasında ise; katkı maddeli paketlenmiş ürünler ve kakaolu ürünler ve hazır gıdalar yer alıyor.

Uzmanlar çocuk alerjisi tanı ve tedavisi için kulak burun boğaz doktorlarına değil; çocuk alerjisi doktorlarına başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Detaylı bilgi için ; https://www.cocukalerjiuzmani.com/

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0