Çocuklarda Ürolojik Problemler Ertelenmemeli

Doğum sonrası bebeklerin uzman doktorlar tarafından fizyolojik incelemelerinin dikkatli bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Çocuklarda Ürolojik Problemler Ertelenmemeli

Doğum sonrası bebeklerin uzman doktorlar tarafından fizyolojik incelemelerinin dikkatli bir şekilde yapılması çok önemlidir. Özellikle herhangi bir ürolojik probleme ya da riskine rastlandığında erken tanı ve tedavi gerçekleştirilerek anormalliğin ciddi problemlere dönüşmesi engellenmektedir. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda ailelerin çocuklarını sıklıkla ürolojik olarak gözlemlemeleri gerekmektedir. Çocuklarda yetişkinlere oranla ürolojik problemler görülmesi daha sıklıkla yaşanmaktadır ve ertelenmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda görülen ürolojik hastalıkların başında; idrar yolu enfeksiyonu, taş, hidrosel gibi tedavi edilebilir hastalıklar gelmektedir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma hissi, idrarda görülen kan ve kötü koku, ishal, kusma, karında şişlik gibi belirtiler göstermektedir. Antibiyotik ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilen hastalığı tekrarlamaması durumunda çocuğa hijyenik tuvalet eğitimin verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda pamuklu çamaşırlar, asitli gıdaların tüketilmemesi ve genital temizliğe dikkat edilmesi de hastalığın tekrarlanmasını önleyecektir. Çocuklarda görülen bir diğer ürolojik problem ise hidroseldir. Hidrosel, çocuk fıtığı, su fıtığı olarak tanımlanmaktadır. Testisin karın içinde birleşmesini sağlayan kanalın açık kalması nedeni ile testsin çevresindeki kesede su birikmesi ile oluşmaktadır. Bebeklerde ilk 18-24 ay içerisinde kendi kendine kapanmadığı taktirde bebeklerde hidrosel tedavisi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilebilmektedir. Hidrosel problemi uzun süre tedavi edilmezse ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Ürolojik hastalıklardan çocuklarda en sık görülen böbrek ve idrar yolu taşlarıdır. Antibiyotik ve ilaçlarla tedavisi mümkün olmayan taş problemlerinde cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Çocuklarda kapalı taş ameliyatı mutlaka çocuk ürolojisi alanında uzman olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. Taş hastalığının tekrar etme ihtimali yüksektir bu nedenle tetkiklerin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda ürolojik problemler ertelendiği taktirde yetişkin dönemlerde daha ciddi ürolojik problemler ve üreme sağlığı konusunda ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir anormal durumda mutlaka çocuk ürolojisi uzmanının muayenesine başvurulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0