Diğer Adı “Sessiz Katil” Olan Karbonmonoksit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Omurtag ‘sessiz katil’ olarak nitelendirilen karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Diğer Adı “Sessiz Katil” Olan Karbonmonoksit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Omurtag ‘sessiz katil’ olarak nitelendirilen karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Karbonmonoksitten en fazla hamile, yaşlı, çocuk ve bebekler etkilenir. Herkeste aynı şikayetler görülmez.  Olayın gelişim şekli, maruz kalma süresi, miktarı, maruz kalan kişinin kronik hastalığının olup olmaması, şikâyetlerin şiddetini ve yönünü etkiler. Karbonmonoksit zehirlenmesinde bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi şikâyetler görülebilir. Bu belirtiler gribal enfeksiyon durumunda da görüldüğü için birçok kişi zehirlenmeyi fark etmekte zorlanır. Bu şikâyetleri yaşayan kişi sobalı evde yaşıyorsa gazdan zehirlenmesinden şüphelenip en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Zehirlenen kişiye yardıma edecek kişi de mutlaka maske ile korumalıdır. Kurtarıcı kişi girdiği odanın camını açıp hastayı açık havaya çıkarmalıdır. Hasta tehlikeden uzaklaştırıldığında hava yolu açık değilse hava yolu suni teneffüsle açılıp hemen 112 acil servis aranmalıdır.

Karbonmonoksit zehirlenmesi yaşamamak için önerilerde bulunan Omurtag öncelikli olarak evlerde kullanılan soba ve doğal gaz gibi cihazların her yıl bakımlarının yaptırılması gerektiğini söyledi.

Soba yakılan odaların sık havalandırılması gerektiğini belirten Omurtag konuyla ilgili şöyle konuştu: "Kombili evlere konan menfezlerin kapatılmaması ortamın hava almasının sağlanması gerekiyor. Bunlar hiçbir zaman kapatılmamalıdır. Soba kullananlar ise baca ve soba borusu bağlantısının uygun biçimde yapıldığından emin olmalıdır. Bacalar dışarıya kaçak olmayacak şekilde bağlanmalı ve dışarıya kadar metal bir boru ile kaçak olmayacak şekilde gitmelidir. Rüzgâr yönüne göre yön değiştiren baca kapakları en uygunudur. Özellikle lodoslu havalarda ölüm oranlarında artış gözlendiğinden dolayı bacalar standartlara uygun değilse soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece mutlaka söndürülmelidir. Ayrıca karbonmonoksit sensörlerinin sobalı evlerde kullanılması ev içerisinde yaşayan kişilerin uyarılmasını sağlayabilir."

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0