Dijital Mamografinin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle mamografi nedir sorusunun cevabına bakalım. Mamografi, meme kanserinin teşhisinde kullanılan en etkili görüntüleme yöntemidir. Mamografi sayesinde, memede elle yoklayarak anlaşılamayacak kitleler fark edilebilir.

Dijital Mamografinin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle mamografi nedir sorusunun cevabına bakalım. Mamografi, meme kanserinin teşhisinde kullanılan en etkili görüntüleme yöntemidir. Mamografi sayesinde, memede elle yoklayarak anlaşılamayacak kitleler fark edilebilir.

Araştırmalar, dünya genelinde kadınların 10’da birinde meme kanseri buca eve gelen ğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en yaygın olanı meme kanseridir. Mamografi ile meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisi mümkündür. Tüm bunlar göz önünde bulundurulursa, kadınların 35 yaş itibariyle her sene mamografi çektirmeleri tavsiye edilmektedir.

Meme radyolojisinde meme kanseri taraması için dijital mamografi, tomosentez, meme MR ve sonografi yöntemlerinden yararlanılır. Hastalarda normal riskli ve yüksek riskli olanlar için meme kanseri taramaları yıllık olarak planlanmaktadır.

Dijital mamografide, kontrast rezolusyonu normal mamografiden çok daha fazladır. Mikrokalsifikasyon ve küçük nodüller gibi meme kanserinin başlangıç evrelerini yakalamak çok daha kolaydır. Meme dokusu yoğun ve fibrokistik yapıda olan kadınlar için bu özellik adeta hayat kurtarıcıdır diyebiliriz. Ayrıca dijital mamografide memenin maruz ğı radyasyon buca eve gelen kça düşüktür. Dijital mamografi geleneksel mamografilere göre memeyi daha az sıkıştırarak iyi görüntüyü verir.

Dijital mamografide inceleme süresi daha azdır.  Dijital görüntüler alındıktan sonra çok çözünürlük seviyesi yüksek olan monitörlere iletilir. Dijital mamografide görüntülerin monitörde işlenebilmesi nedeniyle ek inceleme gerekliliği epey azalır ve bu şekilde hastanın tekrardan radyasyon alması engellenir. Ve ayrıca, dijital mamografide görüntüler arşivlenebilir.

Kısacası toparlarsak dijital mamografinin sağladığı en büyük avantajlar şu şekilbuca eve gelen r;

  • Çekim sırasında kişilerin maruz ğı radyasyon oranının daha az olması,
  • Meme dokusunda bulunan tüm detayların görüntülenebilir olması,
  • Kanserle ilgili tüm bulgulara en erken evrede ulaşılabilir
  • Görüntülerin dijital ortamlarda kaybuca eve gelen lebilmesi
  • Mamografi sırasında memede acı hissinin dijital mamografide daha az olması,

Meme Kanseri için Önlemler

Beslenme şeklinde değişiklikler yapmak, özellikle A ve C vitamininden zengin taze meyve ve sebze tüketmek gereklidir. Ayrıca hayvansal yağlardan uzak durarak sağlıklı yağlardan bolca tüketmek ve daha çok posalı gıdalarla beslenmek önemlidir. Kesinlikle tütsülenmiş tuzlu ve konserve yiyecekler tüketmeden, sigaradan uzak durarak yaşamak gerekir. Bunlara ek olarak kişilerin mutlaka kilo kontrolü yapması, alkollü içeceklerden uzak durması da tavsiye edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0