Diz Protezi Kullananlar Enfeksiyondan Korunmalı

Diz kireçlenmesi tedavisinin kesin çözümü diz protezi takılmasıdır.

Diz Protezi Kullananlar Enfeksiyondan Korunmalı

Dizdeki kıkırdak yapısının bozulması ve bu bölgedeki yapıların zaman içerisinde deformasyona uğraması sonucu birçok problem ortaya çıkmaktadır. Dizde oluşan bu problemler; romatizmal hastalıklar, eklem enfeksiyonları ve kireçlenme gibi hareketi kısıtlayan ve yoğun ağrıya sebep olan hastalıklardır. Egzersizlerin yapılması ve kilo vermek dizlerde oluşan baskıyı azaltmaktadır. Bu nedenle diz problemleri özellikle de kireçlenme hareketsiz ve kilolu insanlarda daha sık görülmektedir.

Diz kireçlenmesi tedavisinin kesin çözümü diz protezi takılmasıdır. Özellikle ileri derecede kireçlenme yaşayan ve ilaçla tedaviye yanıt veremeyen hastalara önerilen diz protezi, dizdeki kireçlenme yaşanan parçaların çıkarılarak özel parçalarla kaplanması olarak tanımlanmaktadır. Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonra hasta, sağlık merkezinde 3-4 gün dinlendirilir ve iyileşme süreci eve gelen landıktan sonra yürümeye başlayabilir. Sıklıkla İstanbul ortopedi uzmanı açısından birçok seçeneğe sahiptir. Tecrübeli ve alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen ve başarıya ulaşılan protez uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Diz kireçlenmesi tedavisinin protez uygulaması ile gerçekleştirilen hastalar; ameliyat sonrasında herhangi bir enfeksiyon riskine karşı korunmalıdır. Vücutta enfeksiyon bulguları rastlandığında ise mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Vücudun herhangi bir yerinde görülen enfeksiyon protez çevresine de sıçrayabilir ve bu hem hastanın sağlığı hem de protez kullanımının dayanıklılığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Aynı zamanda uzun yürüyüşler, çok ağır taşıma, tırmanma, zıplama, koşma gibi aktivitelerden kaçınılması protezin sağlığı ve ağrının oluşmaması için gereklidir. Uzman doktorlar kilolu hastaların baskı dolayısı ile ağrı duyabileceğini ve bu nedenle hafif egzersizler ve doktor kontrolünde kilo verilmesini önermektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0