Diz Protezi Tedavisi Nasıl Olur?

Diz tedavisinde kullanılan tedavi seçenekleri her zaman herkes için olumlu sonuç vermeyebilir. Diz protezi ise diz tedavisine ihtiyaç duyan kişiler için kalıcı bir çözüm sunar.

Diz Protezi Tedavisi Nasıl Olur?

Vücudun en büyük eklemi olan diz, günlük yaşamda bizim için buca eve gelen kça gereklidir. Diz eklemini, uyluk kemiğinin alt ucu, incik kemiğinin üst ucu ve diz kapağı oluşturmaktadır.

Diz tedavisinde kullanılan tedavi seçenekleri her zaman herkes için olumlu sonuç vermeyebilir. Diz protezi ise diz tedavisine ihtiyaç duyan kişiler için kalıcı bir çözüm sunar.

Diz Protezi Tedavisi Nedir?
Dizde eklem bölümünü meydana getiren kemiklerin o bölgeden çıkarılarak, yeniden düzenlenmesi ve çıkarılan bölgeler yerine metal – plastik parçalar yerleştirilmesi işlemidir. Diz protezi ameliyatlarının amacı kişilerin yaşam kalitesini yükseltmektir.

1960’lardan bu yana uygulanan bir yöntemdir. Dizlerinde ve eklemlerinde ağrısı olan, rahatsızlık yaşayan hastalarda daha rahat hareket edebilme imkânı sağlamaktadır. Özellikle ileri yaşlarda, insanların en yaygın yaşadığı ağrılardan birisi diz bölgesinden kaynaklanmaktadır. bu kişilerin ağrılarını gidermek için kullanılan en etkili seçenektir.

Diz Protezi Ne Zaman Gereklidir?

Kireçlenmeden kaynaklanan diz problemlerinde, diz protezinin kullanılabilmesi için iki önemli kriter bulunmaktadır. Eğer hasta ağrı çekmeden 300 metrenin altında yürüyemiyorsa veya hasta ağrı kesici kullanmadan duramıyorsa diz protezi yapılabilir. Her gün ağrı kesici kullanmanın böbreklere ve karaciğere ciddi zararlar vermesi ihtimali buca eve gelen ğu için, diz protezi uygulaması kişinin genel sağlığı açısından faydalı olacaktır. Ayrıca birçok başka yöntemden fayda görmeyen hastalar, diz ağrıları çok şiddetli hale gelirse diz protezi ameliyatı uygulanabilir.

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diz ağrısının altında yatan neden genelde artrit kireçlenme olarak açıklanır. İleri yaşlarda ilerleyen bu rahatsızlık, 50 yaşından sonra oluşmaya başlar. Kireçlenme ailedeki yatkınlığa bağlı olarak oluşabilir.

Benzer şekilde, de kalçayı etkileyen çeşitli problemleri gidermede sıklıkla tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Kalça protezi kalçada aksayan hareketlerin düzelmesi ve kişilerin yaşadığı ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Kalça protezi ameliyatı bölgesel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu şekilde kişinin belindeki omurların arasına yerleştirilen kateter aracılığıyla ağrının oluşmasını engelleyecek ilaçlar verilir. Bu da ameliyat sırasında hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesini sağlar. Ek olarak hastaya sakinleştirici ilaçlar da verilebilir. Operasyondan sonraki 24 saatin ardından yürüteç yardımıyla hastalar ilk adımlarını atabilirler.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0