Fissür Nedir?

Fissür aslında bir yaradır. Bu yara makat çıkışında çatlak şeklinde oluştuğu için çatlak anlamına gelen fissür kelimesi bu hastalıkla kullanılmaktadır.

Fissür Nedir?

Fissür aslında bir yaradır. Bu yara makat çıkışında çatlak şeklinde oluştuğu için çatlak anlamına gelen fissür kelimesi bu hastalıkla kullanılmaktadır. Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen fissürün ciddi bir hastalık olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki fissür yüzünden birçok kişinin günlük hayatı çekilmez bir hal almaktadır. Bu sebeple de fissür ertelenmemesi gereken hastalıkların başında gelmektedir.

Fissüre yakalanan kişiler genel olarak doktora gitmeye çekinirler. Bunda fissürün ameliyatının oldukça zorlu olması ve olunan ameliyat sonrasında dışkı tutamama ve gaz tutamama gibi yan etkilerin sıklıkla görülmesi bir etki. Fakat tıp sektörünün gelişimiyle birlikte tedavi yöntemleri de değişkenlik gösteriyor. Özellikle fissür tedavisinin bu tarz yan etkileri ameliyatsız tedavi yöntemleriyle artık kişilerin karşısınsa çıkmıyor.

Fissür Tedavisi Yöntemleri

Fissür tedavisi yöntemlerinde artık ameliyat pek tercih edilmiyor. Çünkü ameliyat başlı başına bir meseleyken ameliyat sonrası hastane yatışı, belirli bir süre kontrollere gitme ve hareket kısıtlılıkları kişilerin gözünü korkutuyor. Bu konuda da haksız olduklarını söylemek yanlış olacaktır çünkü zaman günümüzde oldukça değerli bir kavram.

Bu sebeple fissür tedavisinde ve daha birçok farklı hastalıkta artık ameliyatsız tedaviler tercih ediliyor. Fissür de bunlardan bir tanesi ve yalnızca 10 dakika gibi kısa bir süre içinde botulinum toksini ve fissürektomi yöntemiyle birlikte fissürden tamamen kurtulacaklar ve günlük hayatlarına da kaldıkları yerden devam edecekler. Herhangi bir hareket kısıtlması ve hastane yatışı da gerekmeyecek.

Makat Çatlağı Neden Oluşur?

Makat çatlağının oluşmasında birçok farklı etken rol oynamaktadır. Bunlardan bir tanesi de hemen hemen tüm makat bölgesinde oluşan hastalıklarda rol oynayan kabızlık durumudur. Aynı zamanda yoğun ishal da makat çatlağına sebebiyet vermektedir. Diğer faktörleri incelemek gerekirse dışkı yumuşatıcı kullanımı, Crohn hastalığı, anal , lösemi gibi faktörler de makat çatlağına sebebiyet vermektedir.

Makat çatlağı kendi kendine geçecek bir hastalık olmadığı gibi aynı zamanda bu yara gün geçtikçe derinleşecektir. Bu sebeple bu tür bir sorunla karşı karşıya olan kişiler hiç vakit kaybetmeden tedavi olmalı ve bu hastalığı ilerletmemelidir.

AhmetŞahin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER