Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İstanbul’da doğum uzmanı ve kadın hastalıkları uzmanı olarak kendisine danışan anne adaylarında özellikle beslenme alışkanlıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Umur Çolgar, öğünlerin ‘yeterli’ ve sağlıklı olması gerektiğini vurguluyor.

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İstanbul’da doğum uzmanı ve olarak kendisine danışan anne adaylarında özellikle beslenme alışkanlıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Umur Çolgar, öğünlerin ‘yeterli’ ve sağlıklı olması gerektiğini vurguluyor.

de özellikle riskli durumda olan kadınlar bir profesyonelden yardım almalıdır. Anne adayları öğünlerinde günlük vitamin dengesini kontrol etmelidir. Hamile kalmadan öncesinden itibaren kadınların günde 400 mg. folat desteği alması faydalı olacaktır. Özellikle bebeğin omurilik gelişiminin sağlıklı olabilmesi için, folat desteği önemlidir. Hatta nöral tüp defekti riski yüksek olan hastalara gebelik boyunca 1200 mikrogram doz folat takviyesi verilmelidir. Gebelikte beslenmenin planlanması eve gelen en kişilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Eğer demir eksikliği varsa, günlük öğünler ona göre düzenlenmelidir.

Gebelikte anne adaylarının A vitaminini çok fazla kullanmaması gerekir. Ayrıca hamilelerde aşırı kafein kullanımı engellenmelidir.

Gebelikte gün içerisinde mutlaka alınması gereken besin grupları şöyledir;

  • Süt veya yoğurt, ayran
  • Et, tavuk, balık, kurubaklagil
  • Peynir
  • Yumurta
  • Sebze
  • Meyve
  • Ekmek
  • Yağ

Karbonhidrata Dikkat!

Karbonhidrat hamilelikte kontrollü kullanılması gereken bir besin grubudur. Çok aşırı tüketilmesi durumunda enerji olarak kullanılmayan fazla karbonhidrat (örneğin şeker), vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu da anne adaylarının gereksiz yere kilo almasına sebep olur.

Protein Önemli!

Dokuları yenilemeyi sağlayan proteinler bebeğin gelişimi için gerekli olan temel besinlerdir. Ve en çok hayvansal gıdalardan alınmaktadır.  Hamilelik döneminde kişilerin günlük protein ihtiyacı 48-60 gram olarak açıklanabilir. Kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta, süt ve sütten yapılmış başlıca hayvansal protein kaynaklarıdır. Hamile kişi eğer vejetaryense, herhangi bir hayvansal ürünü tüketemiyorsa yararlanabileceği bitkisel protein kaynakları şöyledir; nohut, mercimek, fasulye, bakla, kepekli tahıllar, fındık, fıstık, ceviz olarak sıralanabilir.

Yağın Faydaları

Yağlar gebelikte çok önemlidir. Örneğin doymamış yağların hücre yenileme ve bebeğin sinir sisteminin gelişimini sağlama gibi özellikleri buca eve gelen ğu bilinir. Elbette, hamilelik sürecinde kızartma ve cipslerden kaçınmak gerekiyor. Süt ürünlerini tüketirken az yağlı olanlar tercih edilmelidir. Balık tüketmek de buca eve gelen kça önemlidir. Kaynak: //www.umurcolgar.com.

Son olarak çinko bebeğin sağlıklı hücre gelişimini sağlar. Ve ayrıca B12 vitamini bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi açısından önerilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0