Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelik, anne ve baba adayları için çok yeni ve karmaşık bir dönem.

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelik, anne ve baba adayları için çok yeni ve karmaşık bir dönem. Heyecan ve telaşın yoğun buca eve gelen ğu dönemlerde insanlar çok önemli bazı noktaları kaçırmaları mümkün olabiliyor. Anne ve bebek sağlığının korunması hem gebelik sürecini hem doğum anını hem de doğumdan sonraki süreci büyük oranda etkiliyor. Gebelik takibini yapacak olan doktorun seçimi ile başlayan ve doğum sonrası kontrollere kadar uzanan bu uzun yolda doktorun tavsiyelerine uymak, gerekli testleri zamanında yaptırmak, hamilelik egzersizlerini uygulamak ve en önemlisi de beslenmeye çok dikkat etmek gerekmektedir.

Gebelikte beslenme anne ve bebek sağlığının korunmasında büyük etkendir. Özellikle anne karnındaki bebeği yaşamı boyunca etkileyebilecek olan beslenme düzeni; dikkat edilmediği taktirde bebeğin erişkin hayatında diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Gebelik takibi sırasında uzman doktorun beslenme önerilerine mutlaka uyulmalıdır.

Gebelik döneminde; vitamin takviyesinin dengeli olması, folik asit desteğinin alınması, demir eksikliğine karşı demir desteğinin sağlanması önemlidir. Ayrıca; hazır gıdalardan, paketlenmiş ürünlerden, alkol ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, sigara alışkanlığının bırakılması gerekmektedir. Mevsim meyve ve sebzelerinin tüketilmesi, çok yağlı ve asidik yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Aynı zamanda halk arasında ‘iki canlı’ olması sebebi ile iki kişilik gıda alımı gerekmemekte aksine dengeli ve yeteri kadar beslenmesi gerekmektedir. Hem bebekte hem de anne adayında hamilelik döneminden kalma ciddi hastalıklar (diyabet gibi) görülme riskine karşı dikkat edilmelidir. 

Gebelik dönemini stresten uzak ve rahat geçirmek hem doğum sürecine anne adayına hem de bebeğin sağlığına katkı sağlayacaktır. Ankara, İstanbul doğum uzmanı konusunda farklı doktor seçeneklerinin buca eve gelen ğu şehirlerdir. Gebelik döneminin uyumlu ve stresten uzak geçmesi için anne adayı ve doktorun uyumlu olması, ortak dil kurması önemlidir.

Detaylı bilgi için ; //www.umurcolgar.com/  

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0