Gripten hızlıca kurtulmanın yolları

Havaların değişmesi insanları gribe davet eder. Özellikle kış mevsiminde insanlar sıkça grip olur. Sobalı tek göz ısınan evlerde yaşayan bireyler hava değişimine çok sık maruz kaldığı için gribe çok kolay yakalanır.

Gripten hızlıca kurtulmanın yolları

Havaların değişmesi insanları gribe davet eder. Özellikle kış mevsiminde insanlar sıkça grip olur. Sobalı tek göz ısınan evlerde yaşayan bireyler hava değişimine çok sık maruz kaldığı için gribe çok kolay yakalanır. Gripten kurtulmak için bir takım önlemler almak gerekir. Gripten kurtulmak için uzmanlar şu yolları tavsiye etmektedir:

EGZERSİZ YAPIN: Gripten kurtulmak istiyorsanız vücut sağlığınıza dikkat edip bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalısınız. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra spor ve egzersizler yapmalısınız.

TOKALAŞMAYIN: Gribin bulaşmasının en önemli sebebi tokalaşmak ve öpüşmektir. Kirli ellerin ağız ve burunla teması sonucu grip virüsü yayılır. El temizliğine özen gösterin ve sevdiklerinizle tokalaşmamaya özen gösterin. Çok sık tokalaşan birisiyseniz el antiseptikleri kullanmalısınız.

TEDAVİNİZİ AKSATMAYIN: Hasta olduğunuz zaman doktora gitmekten çekinmeyin. Doktorun verdiği ilaçları usulüne uygun günü birlik almaya özen gösterin. Düzenli sağlık kontrollerinden geçin. Doktorun önermediği hiçbir ilacı kullanmayın.

İSTİRAHAT EDİN: Grip olduğunuz süre içinde iyi dinlenmeye çalışın. Vücudu yoran ve yıpratan işlerden uzak durun. Spor ve egzersizlere ara verip 1-2 gün kafanızı dinleyin.

UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN: Grip olduğunuz süreçte vücudunuz dinç olmalıdır. Uyku esnasında vücutta birçok hücreler yenilenir. Bu yüzden yetişkin birisinin günlük en az 8 saat uyuması gerekir. Uyku vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

YETERLİ SIVI TÜKETİN: Grip olduğunuz dönemde sıvı tüketimine önem verin. Ihlamur, kuşburnu, ahududu, adaçayı, papatya gibi bitki çaylarını çok sık tüketin. Bitki çaylarını hamile ve emziren annelerin fazla tüketmemesi gerekir.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENİN: Vücut için gerekli besin guruplarından yeterli seviye almaya dengeli beslenme denir. Her besin gurubundan tüketmeye özen gösterin. Beslenmenizi rutin saatlerde yapın. Sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudu güçlü tutar. Gribi kısa sürede atlatmanıza katkı sağlar. Beslenirken özellikle C vitamini tüketmeye çalışın. Turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda C vitamini bulunur. Turunçgiller içinde portakal, limon ve mandalinayı fazla tüketmeye özen gösterin. Grip konusunda bilinmedik yöntemleri deneyip sağlığınızı tehlikeye atmayın. Uzman tavsiyesi olmayan bitki çaylarından uzak durun.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0