Hamilelikte artan iştaha dikkat

Hamilelik süreci kadınlar için özel bir dönemdir. Bu dönemde hormonlar çok aktiftir. Duygusallık bu dönemde üst düzeyde yaşanır.

Hamilelikte artan iştaha dikkat

Hamilelik süreci kadınlar için özel bir dönemdir. Bu dönemde hormonlar çok aktiftir. Duygusallık bu dönemde üst düzeyde yaşanır. Bu dönemde beslenmeye anne adaylarının dikkat etmesi gerekir. Hamilelik döneminde ne kadar yemeliyiz, nasıl besin tüketmeliyiz gibi konuları DR Fevzi Öngönül ile yaptığımız röportajda ele aldık.

Hamilelik süreci ile ilgili Dr. Fevzi Öngönül şu önemli açıklamaları yaptı:  “Bedenimiz bize ihtiyacını iştah yolu ile gösterir. Eğer iştahınız çok açıksa yemek miktarını artırabilirsiniz. Fakat siz bunu düşünerek belirlemeyin. İştahınız bazen az, bazen çok olabilir. Özellikle ilk 3 aydan sonra hormon baskısı ortadan kalkınca iştahınız artabilir. Ya da tatlı, hamur işi gıdaları çok tüketmeye başladığınızda, hareketsiz kalıp sindirim sisteminize destek olmadığınızda da iştahınız artabilir.”

Hamilelik süresince bedenin zarar görmemesi ve bebeğin sağlıklı bir gelişim sürdürebilmesi için bazı besin guruplarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Öngönül bu konuda şu tavsiyelerde bulundu:

Kalsiyum: Bebeğin gelişiminde kalsiyumun çok büyük bir önemi vardır. Bu nedenle eğer anne yeterince kalsiyum almazsa, bebek ihtiyacını ne yapıp edip anneden karşılayacağı için; annede kemik erimesi, diş kayıpları, eklem rahatsızlıkları gibi kötü etkiler olabilir. Bunu önlemek için kalsiyumdan zengin olan yiyecekleri tüketmek gerekir. Başta, süt ve süt ürünleri, yoğurt, peynir, balık, badem, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler.

Protein: Vücudumuzun yapı taşı olarak adlandırılan proteinler, hem bağışıklık sistemi için hem de vücudumuzun yenilenmesi için gerekli olan temel besinlerin başında gelir. Bebek için de protein çok önemlidir. Bu nedenle hamile bir kadının protein ihtiyacı normal bir kadından 1/3 oranında fazladır. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, yoğurt, peynir, bakliyatlar, ceviz fındık gibi kuruyemişler de bol miktarda protein vardır.

Demir: Vücudumuzun ve bebeğimizin de yapılanması için demire ihtiyacı vardır. Bu nedenle özellikle hamilelik boyunca kansızlık olmaması ve rahat bir hamilelik süreci yaşayabilmek için demir bakımından zengin gıdaların da önemi vardır. Pekmez başta gelir ( özellikle karadut ve keçiboynuzu ), kırmızı et, balık, ıspanak, koyu yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda demir içerir.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0