Hareketsizlik İdrar Kaçırma Problemine Neden Oluyor

İdrar kaçırma sorunu günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Akşam yemeklerini hafif tüketmemiz gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Hareketli bir yaşam sürmeli ve yaşa uygun spor yapmalıyız.

Hareketsizlik İdrar Kaçırma Problemine Neden Oluyor

İdrar kaçırma sorunu günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.  Akşam yemeklerini hafif tüketmemiz gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Hareketli bir yaşam sürmeli ve yaşa uygun spor yapmalıyız. Aşırı kilodan da uzak durmalıyız. Çünkü yaşlanmayla birlikte hareketsizlik önemli bir sorun” dedi.

Prof. Dr. Tufan Tarcan, idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

İnsan ömrü uzadıkça farklı hastalıkların ön plana çıktığını ifade eden Tarcan, “Bu farklı hastalıkların başında nörolojik hastalıklar geliyor. Yaş ilerledikçe damar sertliği ihtimali artar. Damar sertliği nedeniyle tromboembolik olaylar yaşanır.  Bunlarda beyne gittiğinde beynin idare ettiği organlarda işlev bozukluğuna neden olur. Mesanede işlev bozukluğu en sık görülen problemlerden biridir.

İnsan ömrü uzadığı için sağlıklı yaşlanmayı kendimize hedef almamız gerektirdiğini söyleyen Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Sağlıklı yaşlanmanın en önemli kriterlerinden bir tanesi kardiyovasküler risk faktörlerinden (hipertansiyon, tütün kullanımı, hiperlipidemi, diyabet, obezite, hareketsiz yaşam, depresyon) uzak durmak. Yaşa uygun sporları yapmak da çok önemli. Çünkü yaşlandıkça kas ve bağ dokusunda zayıflık ortaya çıkıyor. Bu yapıyı da koruyabilmek özellikle idrar yolları için çok önemli” dedi.

Kabızlık sorununu da risk faktörü olarak gösteren Tarcan bu konuda; "Kabızlık dolayısıyla ıkınmak özellikle kadınlarda pelvik organ sarkmasıyla birlikte bazı ek idrar problemlerinin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Bir diğer risk faktörü ise KOAH. Sık öksürükler ve bu öksürüklere bağlı olarak karın içi basıncın artmasıyla pelvik taban bozulabiliyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 14:36

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0