Hassas Ciltlere Bakım Önerileri

Hassas Ciltlere Bakım Önerileri

Hassas Ciltlere Bakım Önerileri

Hassas Ciltlere Bakım Önerileri

Genel olarak bakıldığında tüm cilt tiplerine hassas ciltmiş gibi bakmak en doğru yollardan biridir. Ancak bazı ciltler vardır ki onlara çok özen göstermek gerekir. Bu çok hassas ciltleri diğerlerinden ayıran bazı farklılıklar vardır. Örneğin;

Püstül adı verilen sivilceyi andıran iltihaplı kabarcıklar ve reaksiyona açık cilt tipleri hassas ciltlerdir. Cildin sinir uçları yüzeye yakın ve yakın olması nedeniyle de fazla korunaklı olmayan kuru ciltler hassas ciltlerdir. En küçük bir değişiklik elle temas veya hafif kaşımada kızaran ciltler hassas cilt tipine girmektedir.

Hassas cilt tipleri genellikle genetiktir. Bunun dışında açık tenli, kızıla yakın ten ve renkli gözlü kişilerin cilt yapısı genellikle hassastır. Bu cilt tiplerinde epidermis denilen tabaka çok ince olduğundan kılcal damarlar yüzeye yakındır ve dış faktörlerden çok çabuk etkilenirler. Hassas ciltler çabuk tahriş olur, kimyasallarla çok çabuk reaksiyona girerler. Bu cilt tipine sahip kişiler cilt lekelerine çok çabuk maruz kaldıkları için mutlaka leke karşıtı bakım kremi kullanmak zorundadırlar.

A picture containing toiletry  Description automatically generated

Hassas Ciltlerin Günlük Ve Periyodik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı konusunda hiçbir zaman ihmale gelmemesi gereken cilt tipi hassas ciltlerdir. Kullanılan cilt bakım ürünleri, mutlaka cildin yapısına ve hassasiyetine uygun olmalıdır. Bu ciltler çok çabuk tahriş olduğundan, fazla kimyasal ve alkol içeren ürünler kullanılmaması gerekir. İçinde partikül olan peelinglerden kaçınılmalı, aydınlatıcı peeling jel ile cilt temizliği yapılmalıdır. Cildin temizlik bakımı alkol içeren ürünlerle değil temizleme sütü tercih edilerek yapılmalıdır. Köpüren temizlik jellerinden mutlaka kaçınılmalı glycolic asit yüz temizleme köpüğü veya köpürmeyen hassas jellerle cilt temizliği yapılmalıdır.

 

Hassas Ciltlerin Kullanması Gereken Ürünler Nelerdir?

Hassas ciltler özellikle güneş ışınlarına karşı mutlaka korunmalıdır. Güneş ışınlarının en dik geldiği öğlen saatlerinde mümkünde dışarıda fazla kalmamalı veya en iyi leke karşıtı krem kullanarak güneş ışınlarından korunmalıdır. Hassas ciltler cilt temizliğinde kesinlikle parfüm içermeyen kozmetik ürünler kullanmalılar. Hassas ciltler kozmetik ürün satın alırken, asit içermeyen, cildi kurutmayan ürünleri tercih etmeliler. Aksi halde ciltte ciddi anlamda reaksiyon oluşmasına sebep olurlar.

 

Hassas Cilt Tipi Nasıldır?

Hassas ciltleri tanıtmak gerekirse, hassas ciltler de;

  • Kılcal damarlar yüzeye çok yakın olurlar
  • Özellikle yaz mevsiminde ve sıcak havalarda yüz bölgesindeki kan damarları genişler ve kanlanma şeklini alır ve bu durum gözle görülür haldedir
  • Çok çabuk ciltte yanma ve kızarıklık oluşur
  • Bu cilt tiplerinde pigment maddesi az olduğundan lekelenmeler çok fazla görülür. Bu cilt tipine sahip kişilerin en etkili leke giderici krem kullanmaları gerekmektedir.

Hassas ciltlerin zor ciltler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle ürün seçiminde çok dikkatli olunmalı ve en kaliteli ürünleri seçmeleri önemlidir. https://www.jeuvenile.com/adresini ziyaret ederek, cildinize uygun ürünleri seçebilir, özellikle hassas ciltler için uygun olan en iyi leke kremi ve bakım ürünlerini adresimizi ziyaret ederek bulabilirsiniz.Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0