Hasta Konforu Sağlamada Girişimsel Tedavi

Son yıllarda kullanılmaya başlanan girişimsel radyoloji tedavi yöntemi; birçok hastalıkta hem hasta konforuna olumsuz etkide bulunmamakta hem de çok daha hızlı bir iyileşme süreci sağlamaktadır.

Hasta Konforu Sağlamada Girişimsel Tedavi

Son yıllarda kullanılmaya başlanan girişimsel radyoloji tedavi yöntemi; birçok hastalıkta hem hasta konforuna olumsuz etkide bulunmamakta hem de çok daha hızlı bir iyileşme süreci sağlamaktadır. Damar sertliğinin oluşturduğu problemlerde, onkolojik hastalarda, varis tedavisinde, aort genişlemesi gibi problemlerinde tedavi yöntemi olarak girişimsel radyolojinin sıklıkla kullanılmaktadır.

Girişimsel radyoloji cerrahi bir müdahale yöntemi değildir, kesi açılmaz ve genellikle anestezi uygulamasına gerek yoktur. Cerrahi müdahale süresine göre çok daha az süren bu yöntem uygulaması için aç karınla gidilmeli ve varsa kullanılan ilaçlar uygulama yapacak olan doktora götürülmelidir. Bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, anjiyografi ve manyetik rezonans gibi yüksek teknoloji ekipmanların yanı sıra özel üretim yardımcı tıbbı malzemeler de kullanılarak tedavi süreci gerçekleştirilmektedir. Girişimsel radyoloji tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi olarak da uygulanabilmektedir. Tedavi yöntemi gerçekleştirilmeden önce tiroid radyolojisi yöntemleri ile tetkikler yapılmaktadır.

Tiroid radyolojisi tetkiklerinin iki amacı bulunmaktadır. Bunlar; tiroid dokusunda değişiklikler ve anormalliklerin tespiti ile bulunan nodüllerin yapısının incelenmesi ve değerlendirilmesidir. İnsanların yaklaşıl %40’ında gözlemlenen nodüller iyi huylu ya da kötü huylu kitlelerdir. Sayıları birden fazla ve büyüklükleri farklı olabilmektedir. Genellikle sintigrafi gibi yöntemlerle incelenen tiroid nodüllerinin çok sayıda olması ve küçük boyutlarda olması sadece takibe alınması yeterlidir. Ancak nodül 1,5 cm’den daha büyükse görüntüsü iyi huylu olsa dahi biyopsi uygulaması gerekmektedir. Tiroid radyolojisi hem tanıda hem de tedavi biçimi olarak kullanılan yöntemleri içermektedir.

Yaptırılacak olan uygulamaların mutlaka tam donanımlı sağlık kuruluşlarında, tecrübeli alanında uzman doktorlar tarafında yapılması önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0