Hepatit Nedir?

Karaciğerin iltihaplanmasına neden olan bir hastalık olan hepatit hastalığı A'dan E'ye kadar beş çeşide ayrılmaktadır. D türü, yalnızca hepatit B'ye sahip olanları etkiler. Hepatit, karaciğerin bir enflamasyonudur. Durum kendini sınırlayıcı olabilir veya fibrozise , siroza veya karaciğer kanserine ilerleyebilir.

Hepatit Nedir?

Karaciğerin iltihaplanmasına neden olan bir hastalık olan hepatit hastalığı  A'dan E'ye kadar beş çeşide ayrılmaktadır. D türü, yalnızca hepatit B'ye sahip olanları etkiler. Hepatit, karaciğerin bir enflamasyonudur. Durum kendini sınırlayıcı olabilir veya fibrozise , siroza veya karaciğer kanserine ilerleyebilir. Hepatit virüsleri dünyadaki en yaygın hepatit nedenidir, ancak diğer enfeksiyonlar, toksik maddeler örneğin Alkol, bazı ilaçlar ve otoimmün hastalıklar da hepatite neden olabilir.

 

A, B, C, D ve E tipi olarak adlandırılan 5 ana hepatit virüsü vardır. Bunların sebep ğu hastalık ve ölüm yükü ve salgınlar ve salgınlara yol açma potansiyeli nedeniyle bu 5 tür en büyük endişe kaynağıdır. Özellikle B ve C türleri, yüz milyonlarca insanda kronik hastalığa neden olur ve birlikte karaciğer sirozu ve kanserin en yaygın nedenidir.

 

Hepatit A ve E genellikle bu virüsün bulaştığı yiyeceklerin veya suyun yenmesi ile oluşur. Hepatit B, C ve D genellikle enfekte vücut sıvılarıyla parenteral temas sonucu ortaya çıkar. Bu virüslerin bulaştığı kan ve sıvıların alınması hastalığın bulaşmasına yol açar.

 

 Akut enfeksiyon sınırlı belirti gösterir veya  belirtileri göstermeyebilir. Eğer belirti gösterirse sarılık (ciltte ve gözlerde sararma), koyu idrar, aşırı yorgunluk, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtileri içerebilir.

 

Farklı hepatit virüsleri

 

A Hepatit Vürüsü: Bilim adamları, A, B, C, D ve E harfleriyle tanımlanan 5 benzersiz hepatit virüsü tespit etmiş bulunuyorlar. Hepsi karaciğer hastalığına yol açarken önemli şekillerde değişirler.

 

Hepatit A virüsü , enfekte kişilerin dışkılarında bulunur ve genellikle kontamine su ya da gıda tüketimi yoluyla bulaşır. Bazen cinsel ilişki de bu virüsü yayar. Enfeksiyonlar birçok durumda hafiftir, çoğu insan en iyileşir ve daha ileri HAV enfeksiyonlarına karşı bağışıklık kazanır.

 

Hepatit B virüsü  infektif kan, meni ve diğer vücut sıvılarına maruz bırakılarak bulaşır. HBV virüs bulaşmış annelerden doğum anında bebeklere veya erken çocukluk döneminde aile üyesinden bebeğe bulaşabilir. İletim, HBV ile kontamine kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu, tıbbi işlemler sırasında bulaşmış enjeksiyonlar ve enjeksiyonluk ilaç kullanımı yoluyla da gerçekleşebilir. HBV ayrıca, enfekte olmuş HBV hastalarına bakarken kazara iğne batması yaralanmalarını sürdüren sağlık çalışanları için bir risk oluşturmaktadır. HBV'yi önlemek için güvenli ve etkili aşılar mevcuttur. Hepatit C virüsü (HCV) enfektif kan maruziyeti yoluyla çoğalır. Bu, HCV ile kirlenmiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu, tıbbi prosedürler sırasında bulaşmış enjeksiyonlar ve enjeksiyonluk ilaç kullanımı ile olabilir. Cinsel iletim de mümkündür, ancak çok daha az yaygındır. HCV için aşı yoktur.

 

Hepatit D virüsü (HDV) enfeksiyonları yalnızca HBV bulaştıranlarda görülür. HDV ve HBV'nin ikili enfeksiyonu, daha ciddi bir hastalığa ve daha kötü sonuçlara neden olabilir. Hepatit B aşıları HDV enfeksiyonundan korunma sağlar.

 

Hepatit E virüsü (HEV) çoğunlukla kontamine su ya da gıda tüketimi yoluyla bulaşır. HEV, dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde hepatit salgınlarının ortak bir nedenidir ve gelişmiş ülkelerde giderek artan bir hastalık nedeni olarak tanınmaktadır. HEV enfeksiyonunu önlemeye yönelik güvenli ve etkili aşılar geliştirilmiş fakat yaygın olarak görülmez.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 02:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0