Kalça ve Diz Sağlığınız İçin Hareket Etmekten Vazgeçmeyin

Son yıllarda tüm dünyada görülen obezitenin, kalp ve damar hastalıklarının, toplardamar hastalıklarının (varis) ve bunlar gibi birçok hastalığın en büyük sebeplerinden biri hareket azlığı olarak görülüyor.

Kalça ve Diz Sağlığınız İçin Hareket Etmekten Vazgeçmeyin

Son yıllarda tüm dünyada görülen obezitenin, kalp ve damar hastalıklarının, toplardamar hastalıklarının (varis) ve bunlar gibi birçok hastalığın en büyük sebeplerinden biri hareket azlığı olarak görülüyor. Uzman doktorlar; kişilerin sağlık sorunları yaşamadan önlem almaları gerektiğini belirtiyor.

Son yıllarda yoğun çalışma temposu, kapalı alanlarda yaşama gibi nedenlerden dolayı daha da çok görülen hareketsizlik ve bununla birlikte aşırı kilo alımı, insanlarda özellikle de ileri yaşlardaki insanlarda diz ve kalça eklemi hastalıklarına yol açıyor. Kireçlenmenin birinci sırayı aldığı bu hastalıklar; kişinin hareketini kısıtlayan, yoğun ağrılara neden olan ve tedavisinin ertelenmemesi gereken hastalıklardır.

Kalça eklemi ve diz eklemi için yapılan uygulamaların kesin sonuç verebilmesi için cerrahi müdahale eşliğinde protez takılıyor. Anestezi altında yapılan protez ameliyatı sonrasında doktor desteğine yoğun bir şekilde ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle ve ameliyatlarında; operasyonun başarılı olabilmesi ve eski hareket imkanının geri kazanımı için doktor seçimine ve tavsiyesine özen göstermelidir.  

Protez ameliyatından sonra doktor tavsiyesine uyarak; yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi spor aktivitelerini gerçekleştirebilmeniz mümkün. Ülkemizde gerçekleştirilen protez ameliyatlarının başarı oranı çok yüksek. Özellikle İstanbul kalça protezi ve diz protezi ameliyatlarında başarı oranı teknolojik imkanların kullanımı açısından çok yüksektir. Kişiler ameliyat sonrası dönemi atlattıktan sonra normal yaşamlarına dönmekte ve hareketli bir yaşam tarzını benimsediklerinde daha sağlıklı bir sürece giriyorlar.

Dünyanın her yerinde hareketsiz yaşam tarzının sebep buca eve gelen ğu hastalık sayısı çoğalıyor ve bu hastalıklara uygun tedavi yöntemleri uygulanıyor. Hareket etmek; kilo almayı önlediği gibi, kalp-damar hastalıklarının oluşmasında da engelleyici bir etkiye sahiptir. Kireçlenme, obezite, damar sertleşmesi, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıkların önlenmesinde hareket, egzersiz ve spor büyük rol oynuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0