Kasık Fıtığı ve Obezite Cerrahisi

Kasık fıtığı, karın duvarındaki yırtıktan ya da orada bulunan delikten çıkan iç organların, cilt yüzeyinin altına doğru şişlik oluşturmasıdır.

Kasık Fıtığı ve Obezite Cerrahisi

Kasık fıtığı, karın duvarındaki yırtıktan ya da orada bulunan delikten çıkan iç organların, cilt yüzeyinin altına doğru şişlik oluşturmasıdır. Kasık fıtığı erkeklerde daha çok görülmektedir. varlığını ayağa kalkınca, öksürünce ya da ıkınma ile ortaya koyar. Kişiler sırt üzeri uzandığında fıtığın kaybbuca eve gelen ğu gözlemlenir. Fıtık tanısı çoğunlukla doktorun muayenesi sırasında konulur. Bazı durumlarda ise ultrasonografi, MR gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri gerekebilir.

Kasık Fıtığında Tedavi

Kasık fıtığının tedavi yöntemi, cerrahi işlemlerdir. İçeride bulunan yırtığa bir çeşit yama yapılarak, söz konusu bölge tamir edilir. Ameliyat açık veya laparoskopik yöntemle yapılabilir. Laparoskopik yöntemler, ciddi bir ağrı oluşturmadan, karında yara ve kesi izi bırakmadan gerçekleştirilir. Böylece hastalar erkenden günlük yaşam temposuna dönebilirler.

Obezite Nedir?

Obezite, kişilerde genel sağlık durumlarını bozacak kadar fazla yağ birikmesi olmasıdır. Dünyada ve ülkemizde obezitenin görülme sıklığında yükselme mevcuttur. operasyonlarında, kişilerin daha az besinle doyum hissine ulaşması hedeflenmektedir. Obezite ameliyatlarından sonra hastaların kilo kontrolü konusunda titiz davranmaları gerekir. Çünkü hızla giden kiloların yeniden alınması kolaydır. Kilo kontrolünü hayat boyunca yapmak gerekir. Gelişen teknoloji sayesinde özellikle mide küçültme ameliyatlarında başarı oranı çok yüksektir.

Obezite Tedavisi Sonrası Süreç

Obezite tedavisinden sonra beslenme şekli, uzman rehberliğinde olmalıdır. Kişiler protein ağırlıklı beslenerek; alkol, işlenmiş kuruyemiş, şekerli besinler, yağlı yiyecekler ya da kızartmalardan kaçınmalıdır. nden sonra egzersiz yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Kişiye uygun olan egzersiz programı, düzenli olarak mutlaka yapılmalıdır. Özellikle tüp mide ameliyatından sonra, yüzme, pilates, fitness kişilerin toparlamasında çok etkilidir. Ayrıca kişiler operasyondan sonra yeterince su içilmezse, kendilerini aşırı bitkin hissedebilirler. Tüp mide ameliyatı geçiren bir kişi asla susuz kalmamalıdır. Ameliyattan sonra zayıflamaya bağlı olarak vitamin ya da mineral eksikliği yaşanabilir. Bu nedenle hastalar gereken tetkiklerini yaptırmalı, takviye ilaçlarını düzenli şekilde kullanmalıdır.

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sigaradan sonra ‘iyileştirilebilir’ ikinci ölüm sebebi olarak tanımlanır.  Dünya genelinde, obeziteden ölen insanların sayısı açlıktan ölenlerden daha fazladır.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0