Kireçlenme Hastalığına Yerli Çözüm

Üniversite öğrencisi Dilşat Taydaş tarafından geliştirilen 2209 A programı ile kireçlenme hastalığı artık tarihe karışacak.

Kireçlenme Hastalığına Yerli Çözüm

Üniversite öğrencisi Dilşat Taydaş tarafından geliştirilen 2209 A programı ile kireçlenme hastalığı artık tarihe karışacak. Projeyi bizzat TÜBİTAK destekleme kararı aldı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi Nanoteknoloji bölümünün 4.sınıfında okuyan Dilşat Taydaş’ın hazırladığı proje TÜBİTAK Bilim İnsanları Destekleme Programları tarafından desteklendi. Taydaş kireçlenme hastalığının tedavi edilmesi üzerine 2209 A programını hazırladı. Projenin hazırlanmasında danışmanlığı Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Levent Cenk Kumruoğlu yaptı. Proje başvurusu sonrası proje TÜBİTAK Bilim İnsanları Destekleme Programlarından hibe almaya hak kazandı.

· "Yerli çözüm için yola çıktı"

Dilşat Taydaş halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit hastalığı her yaş gurubunda görüldüğünü belirterek piyasada bütün ilaçların ithal edildiğini bu yüzden hastaların ilaçları temin ederken alım gücünün zorlandığını söyledi.  Taydaş bu konuda duygu ve düşüncelerini şu sözlerle tamamladı: "Biz de bu doğrultuda yerli bir çözüm için yola çıktık. Farklı ham madde ile benzer bir viscosupplement elde etmeyi deniyoruz. Piyasadakilerin aksine biz 'manda boynuzu' kullanacağız. Kullanma sebebimiz, kolaylıkla ulaşılabilir bir materyal olmasıdır. İlerideki çalışmalarda hücre deneyleri, hayvan deneyleri gibi deneylerle istediğimiz sonucu alıp alamadığımıza bakacağız."

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0