Koltuk Altı Kalp Ameliyatı ve Aort Anevrizması

Koltuk altı kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatının koltuk altı bölgesinden ortalama 6 ya da 7 santimetre kesilerek yapılmasıdır.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı ve Aort Anevrizması

Koltuk altı kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatının koltuk altı bölgesinden ortalama 6 ya da 7 santimetre kesilerek yapılmasıdır. Bu yöntem sayesinde kemikte herhangi bir kesme işlemi gerçekleşmeden, kaburgalar arasından operasyon eve gelen lanabilir.

Koltuk altı tekniğinde hastada kemik kesilmediği için ameliyat sonrası dönem, çok daha kolay geçmekte ve böylece hastalar kısa sürede günlük yaşam temposuna dönüş yapabilmektedirler. Bu teknikte kalp ameliyatı, yaş fark etmeksizin her hastaya uygulanabilir. Bu teknik bilhassa kapak cerrahisi ve doğuştan kalp hastalıklarında (kalbin delik olması gibi) durumlarda uygulanmaktadır. Mitral kapak cerrahisi, aort kapak cerrahisi, triküspit kapak cerrahisi yapılacak tüm hastalarda bu teknik kullanılabilmektedir. Ayrıca önceden kalp ameliyatı geçirmiş hastalarda yeniden ameliyat gerekli olursa, koltuk altı tekniği kullanılabilir.

Koltuk altı kalp ameliyatı, şeker hastalığı olan kilolu hastalarda iyileşmenin hızlı olabilmesi için sıklıkla tercih edilmektedir. Hasta ameliyattan sonra yoğun bakımda dinlendirilmektedir. Ve daha sonra ameliyatın ilk günü servisteki odalarına dönebilmektedirler. Bu aşamada hastalar yürüyebilir ve herhangi bir destek almaksızın günlük işlerini halledebilecek duruma gelirler. Koltukaltı kalp ameliyatlarından sonra göğüs kemiği kesilmediği için solunum egzersizleri de kolayca yapılabilmektedir. Operasyonun ardından 5 gün sonra hastalar taburcu olarak, evlerine geri dönebilirler. Ve 1 hafta sonra da kontrole çağırılırlar.

ise, damar duvarının zayıflayıp bozulması nedeniyle genişlemesi ve balonlaşması olarak nitelendirilir. Damar çapı yüzde 50 oranında artarsa anevrizma oluşur. Anevrizma vücudumuzdaki her damarda gelişebilir.

Anevrizmanın ana nedeni, damar duvarının deforme olmasıdır. Ve bu durum hipertansiyon, sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği ve enfeksiyonlar, travma ve aile geçmişi, anevrizmanın gelişmesiyle ilişkilidir. Herhangi bir belirti vermeyen anevrizma, bulunduğu bölgede bası hissi oluşturabilir. Kalbin çıkışında olursa, aort kapak yetmezliğine; soluk borusunda bası yaparsa nefes darlığına ve abdominal aort anevrizmaları olursa da karın ve sırt ağrılarına yol açabilirler.

Anevrizmalar, muayene sırasında tesadüfen bulunabilirler. Genelde göğüs veya karın ağrısı gibi başka sebeplerle yapılan ultrason, röntgen veya bilgisayarlı tomografi sırasında ortaya çıkarlar.

Anevrizma teşhisi için röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans görüntüleme, anjiografi gibi yöntemlerden yararlanılabilir.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0