Kreatin Nedir ve Vücutta Ne İşe Yarar?

Vücut tarafından üretilen amino asitlerden biri olan kreatin temel olarak kaslarda yer alan ATP miktarının artmasını sağlamak ve bu yönüyle vücuda enerji kazandırılmasına destek vermek olmaktadır. Yüksek efor gerektiren tüm çalışmalar için gerekli kas kuvvetinin elde edilmesini sağlamak için kreatin tüketimine özen göstermek gerekebilir.

Kreatin Nedir ve Vücutta Ne İşe Yarar?

Vücut tarafından üretilen amino asitlerden biri olan kreatin temel olarak kaslarda yer alan ATP miktarının artmasını sağlamak ve bu yönüyle vücuda enerji kazandırılmasına destek vermek olmaktadır. Yüksek efor gerektiren tüm çalışmalar için gerekli kas kuvvetinin elde edilmesini sağlamak için kreatin tüketimine özen göstermek gerekebilir. Daha çok ani güç ve birden yükleme gerektiren ağırlık çalışmaları, interval koşular gibi egzersizler için en etkili ürünlerin başında kreatinler gelmektedir. Kreatinin vücutta ortaya çıkaracağı bu etkenlerinin dışında aynı zamanda fiziksel olarak da daha dolgun kas görüntülerine sebep olacağı bilinmektedir.


Kreatin doğada serbest halde en çok kırmızı ette yer almaktadır. Doğal beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu kreatin miktarını karşılamak özellikle spor antrenmanlarının düzenli olarak yapıldığı dönemlerde oldukça zor olduğu için mutlaka dışarıdan alınmasına önem vermek gerekmektedir. Hiçbir şekilde herhangi bir ilaçla ya da hormon takviyesi kullanımı ile bir tutulmaması gereken bu ürünlerin sadece amino asit türevi olduğunun bilinmesi ve gıda takviyesi olarak alınması gerekmektedir. Kreatinlerin kullanımı sonrasında kişilerin kısa sürede kilo alması söz konusu olabilir. Ancak bu kilo alma durumunun temel sebebi çoğunlukla kasların su tutma özelliğinden ileri gelmektedir. Birkaç haftalık süre içinde artan spor antrenmanı performansıyla bu şikayetlerden de kurtulmak mümkün olacaktır.


Kreatin Tüketimiyle Spor Antrenmanları Nasıl Değişir?

Kas sistemine doğrudan etki etmesiyle spor antrenmanlarının değişmesinde en belirleyici rollerden birine sahip olan Kreatin gıda takviyeleri şu özellikleriyle yararlı olmaktadır;

-Kaslara pompalanan kanı ve pump etkisini çoğaltır.
-Kas kütlesini geliştirir.
-Dayanıklılık ve enerjiyi artırır.
-Eforu artırır.
-Spor sonrası kas yıkılmalarının önüne geçer.
-Toparlanma süreçlerini daha hızlı hale getirir.

Tüm bu etkileriyle daha çok düzenli spor yapan kişiler tarafından tercih edilen kreatinlerin kullanımında mikronize kreatine monohidrate özelliğine sahip ürünlerin tercih edilmesine ağırlık verilmelidir.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0