Nabız Oksimetresi

Oksimetre nedir ve ne işe yarar tarzında çok fazla soru ile karşılaşıyor.

Nabız Oksimetresi

Oksimetre nedir ve ne işe yarar tarzında çok fazla soru ile karşılaşıyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki oksimetre cihazı ufak ve oldukça verimli bir ölçektir. Bireylerin kalbinin ne kadar oksijen pompaladığını ölçen bir cihazdır. Genellikle kalp rahatsızlığı olan bireyler için tercih edilen bir cihaz olmasına rağmen hemen hemen her acil servis ve kritik durum bölgelerinde bu cihaza yer verilmektedir. Nabız oksimetresi olarak da bilinen pulse oksimetre cihazı invazif olmamasıyla birlikte ağrısı bir şekilde gerçekleştirilen kısa bir testtir. Bireyler bu cihaz sayesinde vücutlarındaki oksijen değerlerini hızlı ve kolayca öğrenebilirler.

Pulse oksimetre ölçen cihazla birlikte kişiler kalplerinden uzak olan bölgelerindeki oksijen dağılımını görebilmekteler. Genellikle cihaz ölçeği oksijen oranını yüzdelik şekilde belirtmektedir. Genellikle kulak memesi veya ayak parmaklarının olduğu bölgelere takılan klips şeklinde olan bir cihazdır. Aynı zamanda parmaklara da takılarak kullanılmaktadır. Bu nedenle parmak oksimetresi olarak da nitelendirilebilmektedir.

Oksimetre Cihazı Kullanım Alanı

Pulse oksimetre nedir ya da kullanım alanı nedir sorular çok sık sorulmaktadır. Daha çok kalp rahatsızlıkları alanında tercih edilen oksimetre cihazı sayesinde bireylerin kalbin uzağındaki vücut bölgelerine ne kadar oksijen dağıtımı sağladığına bakılır. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarının olduğu bölümler başta olmak üzere diğer sağlık alanlarında da sıklık karşılaşılan cihazlardan biridir. Acısız ve kısa sürede kan pompalama ve oksijen dağılım belirtilerini gösteren cihaz, hızlıca değerlerin anormal ya da normal olduğunu tespit edebilmektedir.

Turan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER