Nodüller ve Fibroadenomlar Tehlikeli mi?

Tiroid nodülü, tiroid bezinde yer alan şişlikler için kullanılan bir ifadedir. Tiroid bezinde yer alan nodüller iriyse, ‘nodüler guatr’ denir. Ancak bazı durumlarda nodüllerde çok yumrular varsa multi nodüler guatr olarak adlandırılmaktadır.

Nodüller ve Fibroadenomlar Tehlikeli mi?

, tiroid bezinde yer alan şişlikler için kullanılan bir ifabuca eve gelen r. Tiroid bezinde yer alan nodüller iriyse, ‘nodüler guatr’ denir. Ancak bazı durumlarda nodüllerde çok yumrular varsa multi nodüler guatr olarak adlandırılmaktadır.

Nodüllerin içeriği buca eve gelen kça önemlidir. Nodüllerin öncelikli olarak kanserli bir yapıda olup olmadığı uzman tarafından değerlendirilir. Ayrıca nodül ya da nodüllerin otonom çalışarak, fazlaca hormon üretimi yapıp yapmadığı da kontrol edilir. Hormonlara bağlı olarak hipertroidi hastalığının gelişmesi mümkün olabilmektedir.  

Tiroid nodüllerinde dikkat edilmesi gereken bir özellik de nefes borusuna herhangi bir baskı uygulama ihtimalidir. Bu da mutlaka uzman tarafından değerlendirilip, inceleme yapılır.

Multi , genelde ileri yaşlarda olan kişilerde yaygın şekilde görülmektedir. Fakat tek nodüllü guatr ise, toplumun geneline bakılırsa yüzde 5’lik bir oranda ortaya çıkar. Tek nodülü olan hastalar, tiroid bezinde bir nodülleri buca eve gelen ğunu bilmeyebilirler.

Tiroid bezinde nodül görülmesinin nedenleri içinde ‘kanser’ ihtimali bulunmaktadır. Genel tiroid nodül tipleri sıvı içeren kistik nodüller, iyi huylu tümörler ve kanserli olanlar şeklinde sıralanabilir. Tiroid nodülleri çoğunlukla küçük hacimli olurlar ve herhangi bir ağrıya sebep olmazlar. Genelde hastalar nodüllerin varlığı sebebiyle boyunlarında basınç hissetmediklerini söyler. Tiroid nodülü yumrusu, dışarıdan bakıldığında fark edilmeyebilir.

Nodüllerin fark edilmesi kişilerin yaşadığı başka bir rahatsızlık sebebiyle yapılan muayenelerde ortaya çıkmaktadır. Benzer şekilde da herhangi bir ağrıya neden vermeyen, kadınlarda yaygın şekilde görülen iyi huylu tümörlerdir. Ancak meme fibroadenomları elle yoklama sırasında hemen fark edilebilir. Bu kitleler genelde bezelye tanesine benzer ve yuvarlak, hareketli yapıdadırlar.

Yapılan çalışmalarda meme fibroadenomlarının kanser riski taşıdığına dair herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır. Genel olarak zararsız tümörler olarak bilinmektedirler. Tespit edilen kitlelerin meme ultrasonundan sonra mutlaka biyopsiye gönderilmesi gerekir. Kadınlar memede fark ettikleri kitle sebebiyle hemen kaygıya kapılmaktadırlar. Ancak çoğu kadında görülebilen bu durum, herhangi bir kanser riski taşımamaktadır.

Fibroadenomların memede oluşmasında, hormonların dengesiz bir tabloda olması büyük ölçüde etkilidir. Kitlenin oluşumu ve büyümesi, memede bulunan destek bağ dokusu kaynaklıdır. Kadınlarda özellikle 20 ile 40 yaşları arasında görülür.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0