Novartis Dünya Genelinde 60 Milyon Hastayı Sıtmadan Koruyor

Novartis, Türkiye'de üretmekte olduğu sıtma ilacı ile sene içerisinde altmış milyon sıtma hastasını tedavisinde başrol oynuyor.

Novartis Dünya Genelinde 60 Milyon Hastayı Sıtmadan Koruyor

Novartis, Türkiye'de üretmekte ğu sıtma ilacı ile sene içerisinde altmış milyon sıtma hastasını tedavisinde başrol oynuyor.

Novartis'ten meydana getirilen açıklama doğrultusunda, şirket, 25 Nisan Dünya Sıtma Günü olması nedeniyle hastalıkla mücadeledeki yapmış kları önemli adımlarını paylaştı.

Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına karşın dünya çapında her 2 dakikada bir çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan sıtma hastalığı en çok Sahraaltı Afrika ülkelerinde görülüyor. Bu ülkeler sıtma kaynaklı ölüm oranının yüzde 90'ından sorumlu ğu belirtildi.

2017 senesi Dünya Sıtma Raporu doğrultusunda, 2015 yılında 211 milyon sıtma vakası ile karşı karşıya kalınırken, 2016'da bu rakam 216 milyon seviyelerine çıktı ve sıtma hastalığı nedeniyle 445 bin kişi yaşamını yitirdi.

Novartis, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2030 senesinde sıtma nedeniyle ortaya çıkan çocuk ölümlerini yüzde doksan oranında düşüş gösterme hedefini gerçekleştirmesine destek sağlıyor.

Novartis, 2015 senesi ile beraber sıtma ilacını Kurtköy fabrikasında üretimini meydana getiriyor ve dünyaya ihraç gerçekleştiriyor. Kurtköy fabrikasında üretilen ilaçla dünya çapında yılda 60 milyon, bugüne dek de hemen hemen 175 milyon insan tedavi altına alındı.

Novartis'in global ölçekteki en büyük ilaca erişim programı olan "Sıtma Girişimi" çerçevesinde üretilen sıtma ilacının ana üretim merkezi Novartis Kurtköy fabrikası, global çaptaki 10 mükemmeliyet merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0