Ömür Boyu Ultrason Işınına Maruz Kalmaya Son

Genellikle 15-35 yaş aralığındaki kadınlarda görülen meme fibroadenomu ilaçla tedavi edilememektedir.

Ömür Boyu Ultrason Işınına Maruz Kalmaya Son

Kadınların yaklaşık %10’unda görülen meme fibroadenomları sürekli izlenmesi gereken iyi huylu kitlelerdir. Meme fibroadenomlarının kansere dönüşme riski hayli azdır ancak yine de hastalar için çeşitli olumsuzluklara yol açmaktadır. Genellikle 15-35 yaş aralığındaki kadınlarda görülen ilaçla tedavi edilememektedir.

Elle muayene sırasında fark edilebilen kitleler; sert lastik kıvamında ve hareketlidir. Bu nedenle ‘meme faresi’ olarak adlandırılmaktadır. Fibroadenom kitleleri zamanla büyüyebilmekte ve sayıları birden fazla olabilmektedir. Mamografi ve ultrasonografi ile teşhis edilebilmekte ve periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Uzman doktor fibroadenomlarda kanser şüphesine rastladığında biyopsi önerebilmektedir.

Meme fibroadenomları, hasta çok şikayetçi buca eve gelen ğunda ya da doktor büyüme ve şekil bozukluğu tespit ediyorsa tedavi edilmesi gerekmektedir. Önceki yıllarda cerrahi müdahale ile alınan kitleler, sonrasında memede kozmetik bozukluğa sebebiyet vermekteydi. Bu nedenle geliştirilen yöntemlerle tedavisi uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız Fibroadenom Tedavileri

Aynı zamanda periyodik olarak ultrasona girmek istemeyen; zararlı ultrason ışınına sürekli maruz kalmak istemeyen kadınlar ameliyatsız fibroadenom tedavisini tercih etmektedir. Ameliyatsız bir şekilde meme fibroadenomu dışarı çıkarma işleminde iki yöntem uygulanmaktadır; bunlardan birincisi vakum biyopsi yöntemi, ikincisi BLES uygulamasıdır. Bu iki uygulamada da tek bir seansta işlem gerçekleştirilebilmektedir. Lokal anestezi altında ince iğneler ile yapılan bu işlemde hem tanı hem de tedavi gerçekleştirilmektedir. Vakum biyopsi yönteminde bir miktar kanama görülebilmektedir. BLES yöntemi ise özel iğneler ile girilen kitlelerin bir bütün halinde dışarı alınması sağlanmaktadır. Yakılarak kesilme işlemi gerçekleştiği için kanama riski çok düşüktür.

Fibrodenomu dışarı çıkarmadan meme içinde tedavi eden iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar ise; kriyoablasyon ve Hayfu yöntemleridir. Kriyoablasyon 10 yıldır kullanılan bir tedavi yöntemi olmakla birlikte özel iğne ile fibroadenomun merkezine girilerek -40 derecede dondurulması yöntemidir. Bu dondurma yöntemi ile fibrodenomun canlılığını yitirmesi sağlanmaktadır. Böylece kitle gittikçe küçülmektedir. Hayfu yöntemi ise memenin dışından kitlede odaklandırılan özel ışınlar ile yakılarak tahrip edilmesidir. Fibroadenom, hayfu yöntemi ile yakılarak canlılığını yitirmekte ve gittikçe küçülmektedir.

Kadınlar genellikle kriyoablasyon ve hayfu ile ni tercih etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0