Oyun Terapisiyle Çocuklarda Uyum Sağlama

Merkezimizde çeşitli yaş aralığındaki çocuklar için oyun terapisi vermekteyiz. Oyun ve çocuk gelişimi ilişkisine kurumsal olarak oldukça önemsemekteyiz.

Oyun Terapisiyle Çocuklarda Uyum Sağlama

Merkezimizde çeşitli yaş aralığındaki çocuklar için oyun terapisi vermekteyiz. Oyun ve çocuk gelişimi ilişkisine kurumsal olarak buca eve gelen kça önemsemekteyiz.

Oyun çocuklar için buca eve gelen kça önemlidir. Oyun, çocukların kendi deneyimleriyle bir şeyleri öğrenebilmesini sağlayan önemli bir aktivitedir. Oyun oynayan çocuk kendi potansiyelini ve yeteneklerini keşfeder. Ayrıca oyun oynayan çocuk yaratıcılığını kullandığı için dil, zihin, sosyal, duygusal ve motor becerilerini geliştirebilir. Çocuklarla oyun sayesinde iletişim kurmak, onların dünyasıyla ilgili fikir edinmek açısından son derece önemlidir.

Oyunlar, en doğal ve sağlıklı yoldan çocuğun gelişimine katkı sağlayan aktivitelerdir. Bu sayede çocuk mutlu olur ve kendine özgüveni gelişir. Oyun terapisinde, yetişkinler için yapılan terapinin aynısı çocuklar için oyun yoluyla yapılır. Kelimeler ve düşünceler yerine oyunlar / oyuncaklar çocukların kendi iç dünyasını paylaşabilmeleri için kullanılır.

Oyun Terapisiyle Ne Amaçlanır?

Oyun terapisinde, çocukların genel yaşamlarında uyumlu olabilmeleri ve mutlu bireyler haline gelmeleri amaçlanır. Oyun, bu amacın en etkili yoludur. Çünkü oyun oynamak çocukların kendilerini doğal ortamlarında hissedebilmelerini sağlayacak en iyi yöntemdir.

nin fayda sağladığı birçok alan vardır. Çocuklarda oyun ve oyuncak kullanarak terapi yapmak, olumsuz davranışlarını düzeltebilmelerine yardımcı olur. Çocuk, terapistle rahatça ve güvenli şekilde oyun oynarken (farkında olmadan) duygusal dünyasıyla ilgili bilgiler vermiş olur. Oyun sırasında yaşadığı olaylarla ilgili fikirlerini, bakış açısını yansıtır. Oyun oynarken yaşadığı mutsuzluklar ya da hayal kırıklıklarını yeniden canlandırarak, onlarla ilgili tecrübelerini düzeltme imkanı bulur.

Terapi Sırasında…

Oyun terapisinde çocuğun özellikle kendisini ve sorunlarını yansıtan oyuncakları bulması sağlanır. Zaten çocuğun oyun ve oyuncak seçimiyle başlayan terapi, ilerledikçe oyun gelişir. Böylece çocuğun dünyasındaki sorun yavaş yavaş ortaya çıkar. Çocuğun hayatında herhangi bir travma buca eve gelen ysa, terapiye travma sonrası çok ara vermeden gelmekte fayda vardır. Terapist gerekli gördüğünde terapiye aileler de eşlik edebilir.

Özetle, sorunlarını sözel olarak dışa vurmayan çocuklar, uyumsuz davranışlarını ve içsel huzursuzluklarını oyun terapisi sayesinde iyileştirebilirler.

Bunlara ek olarak merkezimizde hizmetleri kapsamında de verilmektedir. Bilgi almak için samsun rent a car ulaşabilirsiniz.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 08:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0