Peygamber Sünneti Diye Geçilmemeli Mutlaka Tedavi Edilmeli

Halk arasında peygamber sünneti olarak adlandırılan Hipospaidas, idrar kanalının penisin ucuna kadar gelişememesi ve geride kalması anlamına geliyor.

Peygamber Sünneti Diye Geçilmemeli Mutlaka Tedavi Edilmeli

Halk arasında peygamber sünneti olarak adlandırılan Hipospaidas, idrar kanalının penisin ucuna kadar gelişememesi ve geride kalması anlamına geliyor. Uzmanlar, doğumsal bir bozukluk olan hipospaidasın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurguluyor; aksi taktirde yetişkin döneminde başka olumsuzluklara yol açabiliyor.

Aileler çocuklarında herhangi bir anomarmallik fark ettikleri zaman mutlaka uzman bir doktora başvurmalı. Önceki yıllarda 7 yaşlarında yapılan cerrahi müdahale; artık çok daha erken yapılabiliyor. Uzman doktorlar hipospaidas, inmemiş testis ve utangaç testis gibi anormallik içeren durumların tedavisi için 6 ay ile 1,5 yaş aralığını öneriyor. Hem çocuğun psikolojik gelişimi açısından hem de iyileşmenin çok daha hızlı olması açısından en erken zamanda müdahale gerekiyor.  

Hipospaidas alanında uzman doktorların tedavisi; operasyonun tekrarlamasını engelleyecek, iyileşme sürecinin azami sürede gerçekleşmesini sağlayacaktır. Uzmanlar ayrıca; hipospaidas tedavisinde ikinci bir cerrahi müdahalenin başarı şansının düşük buca eve gelen ğunu da vurguluyor. Bu nedenle tedavi sürecinde cerrahi müdahalenin bir kez yapılması öneriliyor.

Ailelerin bu konuda bilinçli olması ve uzman doktor tercihi; doğumsal bir durum olan hipospaidas, inmemiş testis ya da utangaç testis gibi rahatsızlıkları başarı ile tedavi edilmesini sağlayacaktır.

İnmemiş testis ise; tedavi edilmediği zaman kasık fıtığına neden olabileceği için büyük önem taşıyor. Utangaç testis ise cerrahi müdahaleye gerek kalmadan doktorun elle muayenesi sonucunda olması gerektiği yere getirilebiliyor.

Bu üç problemin de çözümü mutlaka çocuk ürolojisi uzmanlarına bırakılması gerekiyor. Bilindiği üzere çocuk ve yetişkinlerin organ yapılarında büyük farklılıklar gözlemleniyor. Bu nedenle çocuk alanında uzman doktorların tercih edilmesi, tedavinin başarısı için önemli rol oynuyor.

Utangaç testis, inmemiş testis ya da hipospaidas gibi durumlar tedavi edilmediklerinde; fıtığa, enfeksiyona, kısırlığa ve birçok psikolojik soruna yol açabiliyor. Bu nedenle çocuk ürolojisi uzmanlarının kontrolünün önemi artıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0