Tedavi Edilmeyen Ülser ve Obezite Yemek Borusu Kanserine Neden Oluyor

Önceki yıllarda tedavisi çok zor olan ülser; 2000’li yılların başında bir bakteri nedeni ile oluştuğu ortaya çıkınca yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiş ve hastalar için daha konforlu ve sağlıklı bir tedavi biçimine geçilmiştir.

Tedavi Edilmeyen Ülser ve Obezite Yemek Borusu Kanserine Neden Oluyor

Önceki yıllarda tedavisi çok zor olan ülser; 2000’li yılların başında bir bakteri nedeni ile oluştuğu ortaya çıkınca yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiş ve hastalar için daha konforlu ve sağlıklı bir tedavi biçimine geçilmiştir. Ülsere neden olan bir diğer faktör de aspirin ve ağrı kesicilerin çok sık kullanılmasıdır. Bu nedenle doktorlar fazla ilaç kullanımının yan etkileri arasında ülsere sebep olmasını da eklemiştir. Öte yandan tüm dünyanın önüne geçmeye çalıştığı obezite de farklı cerrahi uygulamalar ile tedavi edilebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her iki hastalığın da tedavisinin ertelenmesi farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Hem ülser hem de obezite; kişilerin psikolojik ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilerken kanser gibi ciddi hastalıkların gelişmesine de neden olmaktadır. Yemek borusu kanseri bu kanser türlerinin başında gelmektedir.

45 yaş üstü erkeklerde kadınlara ve gençlere oranla daha sık görülen yemek borusu kanseri, alkol ve sigara tüketiminin yanı sıra belirtildiği gibi uzun süreli ülser ve obezite vakalarında, reflü ya da mide ile ilgili diğer rahatsızlarda ortaya çıkma riski yüksektir.

Midede ağrı, şişkinlik, hazımsızlık, iştah artışına rağmen kilo kaybı yaşanması gibi belirtileri bulunan ülserin antibiyotik ilaçlarla tedavisi mümkündür. Ancak bazı vakalarda midede delinme ya da kanama gibi durumlar gerçekleştiğinde ülser tedavisi için ameliyat gerekebilmektedir. Kişinin şikayetlerinin uzun sürmesi sebebi ile ülser diyeti uygulanarak da semptomların önüne geçilmektedir.

Obezite ise vücut kitle indeksi testi ile tanısı konularak tedavi sürecine başlanan bir hastalıktır. Fazla kilo, karın bölgesinde aşırı yağlanma gibi durumların görüldüğü obezite, hem psikolojik hem de fizyolojik birçok hastalığa sebep olmaktadır. Hastanın durumu kontrol edilip kesin çözüme ulaşmak için ameliyat gerekebilir. Uzun soluklu bir tedavi süreci olan obezite cerrahisi psikolojik destek ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığın ertelenmeden ve ilerlemeden tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Detaylı bilgi için ; //www.erhuneyuboglu.com/

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0