Tüp Bebek, Aşılama ve Cinsel Terapi

Tüp bebek kısır ya da çocuğu açıklanamayan nedenlerle olmayan çiftler için yaygın şekilde tercih edilen bir yöntemdir.

Tüp Bebek, Aşılama ve Cinsel Terapi

Çiftler eğer doğal yoldan çocuk sahibi olamazlarsa, üremeye yardımcı olacak farklı yöntemler denemek isteyebilirler. Tüp bebek kısır ya da çocuğu açıklanamayan nedenlerle olmayan çiftler için yaygın şekilde tercih edilen bir yöntemdir.

Tüp bebek uygulamasında öncelikle kadında yumurtlamanın çoğaltılması sağlanır. İlaç desteğiyle olgunlaşan yumurtalar daha sonra genel anestezi aracılığıyla toplanmaktadır. Bu aşamada erkekten alınan spermler, kadından alınan yumurtanın içine enjekte edilir.

Bu işlemlerden sonra gözlemleme vakti başlar. Kadın ve erkekten elde edilen malzemelerin, yapay bir ortamda döllenme hareketini başlatması beklenir. Döllenme gerçekleşirse, uygun bir zaman içinde rahime embriyo transferi yapılır.

işleminden sonra hastanın yaşına göre sonuçlar değişir. Genelde yüzde 40 ile yüzde 60 arasında olumlu sonuç alınmaktadır. Tüp bebek yönteminden sonuç alınamazsa, 3 ay ara vererek yeniden denenebilir.

Aşılamada ise spermle yumurtanın birleşebilmesi için işlem yapılır. Erkekten alınan spermler içerisinde en uygun olanlar seçilerek, kadının yumurtalarına yakın bir yere bırakılır. Aşılamada şekil bozukluğu olan ve yavaş hareket eden spermlerin ayıklanabilmesi avantajlardan biridir. Ayrıca, yapılan işlemde spermlerin yumurtalıklara ulaşacağı mesafe azalmaktadır.

da başarı yaklaşık yüzde 10 ya da 15 oranındadır. Ancak spermlerdeki hareket iyi seviyede değilse, aşılamadan fayda alınmayabilir. Eğer kişiler aşılamadan 2 ya da 4 kez denemeye rağmen herhangi bir olumlu sonuç alamıyorsa, tüp bebek tedavisini deneyebilir.

Cinsel Terapi

Çiftlerin cinselliğinde isteksizlik, performans sorunları ya da işlevsel bozuklukların yaşanması durumunda, mutlaka bir profesyonelle görüşmek gereklidir.  , işin uzmanı tarafından cinsel yönden sorunlar yaşayan bireylere ya da çiftlere uygulanan bir çeşit davranış tedavisidir.

Günümüzde bilinen en yaygın cinsel işlev bozuklukları; erken boşalma, vajinismus, cinsel isteksizlik (cinsel tiksinti), ağrılı cinsel birleşme ve cinsel doyumsuzluk olarak sıralanabilir. Cinsel terapinin amaçları nelerdir?

  • Kişiler arasında cinsellikle ilgili yaşanan gerilimi azaltmak
  • Çifte cinsellikle ilgili eğitim vermek, bilinçlendirmek
  • Çiftlerin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak
  • Çiftin iletişimini güçlendirmek
  • Bireylere psikolojik destek vermek

Merkezimizde uzman jinekolog tarafından cinsel sorunların muayenesi, tanı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0