Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısırlık tedavisi yöntemlerinden en yaygın şekilde tercih edileni tüp bebek tedavisi olarak bilinmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

yöntemlerinden en yaygın şekilde tercih edileni tüp bebek tedavisi olarak bilinmektedir.

Tüp bebek tedavisi, hasta ve doktorun takım halinde çalışmasını gerektiren, yaklaşık 1 ay kadar süren etkili bir tedavidir. Tüp bebek tedavisi sırasında hastaların dikkat etmesi gereken sigara ve alkol kullanımından uzak durmaktır. Tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanması gereken kişi mutlaka na danışmalıdır.

Ayrıca tüp bebek tedavisi gören kişiler mutlaka ağır egzersizlerden uzak durmalıdır. Elbette bu süreçte cinsel ilişkininin de olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle doktorun onayı olmadan eşler cinsel birleşme yaşamamalıdır.

Tüp bebek tedavisi için özellikle tavsiye edilen bir beslenme programı yoktur. Ancak dengeli ve sağlıklı beslenmek yeterlidir. Bol sebze, meyve ve sağlıklı yağlardan tüketilmelidir. Ayrıca yoğun tempoda spor ve egzersiz yapak da bu süreçte anne adayını olumsuz yönde etkileyebilir.

Stresin çocuk sahibi olma aşamasında payı buca eve gelen kça büyük. İster doğal yollardan olsun ister yardımcı üreme tekniklerini kullanarak olsun, stresin etkisi göz ardı edilemez. Tüp bebek sahibi olma sürecinde kadının stresten kaçınması, rahat ve huzurlu bir ortamda olması gerekiyor. Tüp bebek tedavisinde özellikle kaygılardan uzak olmanın sonuca direkt etkisi vardır. Stresin varlığında, vücudun doğal ritmi bozulduğu için hamileliğin gerçekleşme ihtimali de gerilemektedir. Stresi azaltmak için özellikler eşler arasında uyum olmalıdır. Aradaki güvenli ilişki kadının gerilimini yumuşatacaktır. Tüp bebek tedavisi sürecinde yoga yapmak ya da meditasyonla uğraşmak da kişileri iyi hissettiren bir aktivitedir. Kişileri rahatlatır ve daha pozitif olmalarını sağlar.

Stresle ilgili bir diğer önemli konu da kişilerin hamilelik sohbeti yapmasıdır. Eğer anne adayının etrafında sürekli olarak ‘çocuk sahibi olmak’ ya da ‘hamilelik, hamile kalmak / kalamamak’ gibi konulardan bahsediliyorsa, bu da buca eve gelen kça stres tetikleyicidir. Hamile kalmayı bekleyen kadınlar, tüp bebek tedavisi sırasında kafasına takılan tüm endişeleri doktoruyla konuşabilmelidirler.

nin tüm aşamaları konusunda kadın ve erkek bilgilendirilmelidir. Böylece tedaviyle ilgili her duruma önceden hazırlıklı olunacağı için, kişilerin daha kontrollü olması mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0