Uygun Kalp Bekleyen Hastaya Kalp Nakli Yapıldı

Ege bölgesinin güzide şehri İzmir’de, kalp bulunmaması üzerine yaşam destek cihazına bağlanan bir hasta, yoğun bakıma kaldırıldığı esnada beyin ölümü olan bir gencin kalbiyle yaşama yeniden merhaba dedi.

Uygun Kalp Bekleyen Hastaya Kalp Nakli Yapıldı

Ege bölgesinin güzide şehri İzmir’de, kalp bulunmaması üzerine yaşam destek cihazına bağlanan bir hasta, yoğun bakıma rıldığı esnada beyin ölümü olan bir gencin kalbiyle yaşama yeniden merhaba .

Kalp destek cihazı takılan 54 yaşındaki Osman Zeki Kaya, yoğun bakımda hayat mücadelesini devam ettirirken bağışlanan bir kalple yaşama tekrardan tutunmayı başardı. İzmir'in Karabağlar ilçesinde hayatını devam ettirmekte olan 2 çocuk babası Kaya'ya 10 sene önce İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp yetmezliği teşhisi yapıldı. Tedavisi iki sene öncesine kadar ilaçlarla gerçekleştirilen Kaya, sağlık halinin bozulması üstüne kalp nakli listesine alındı. Durumu düzelmeyen Kaya'ya iki ay önce de kalp destek cihazı takıldı. Doktoru, sağlık sorunlarının yükselmesi üzerine İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Kaya'yı "acil kalp nakli listesi"ne aldı.

Sağlık durumu ağırlaşan ve yoğun bakım ünitesinde yaşam destek cihazıyla soluk alabilen Kaya'nın yoğun bakımda beş gün süresince yaptığı yaşam mücadelesinden galip ayrılması yardım eden haber Mersin'den geldi. Beyin ölümü olan 35 yaşındaki bir hastanın bağışlanan kalbi Sağlık Bakanlığı'nın tahsis ettiği özel uçakla Mersin'den getirilerek altı saatlik başarılı bir ameliyatla Kaya'nın vücuduna nakledildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 07:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0