Vücudunuzda Protein Eksikliği Olduğunun 7 İşareti

Proteinin hayati önem taşıması sebebiyle yeteri kadar protein almamak vücutta bazı problemlere yol açmaktadır.

Vücudunuzda Protein Eksikliği Olduğunun 7 İşareti

Proteinin hayati önem taşıması sebebiyle yeteri kadar protein almamak vücutta bazı problemlere yol açmaktadır. Peki yeterince protein alınmaması durumunda vücudun verdiği işaretler nelerdir?

Vücutta proteinlerin yetersizliği sonucu ortaya çıkan protein eksikliği, birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeplerin en başında ise protein içeren gıdalara ilişkin bilgi eksikliğ ve hatalı diyetler gelir.

Vücudun ihtiyacı olan proteinin karşılanmaması durumunda ise birçok sorun ortaya çıkar. İşte ortaya çıkan sorunlar..

Sürekli Yeme İsteği

Proteinin kan şekerini dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Yeterince protein alınmaması halinde kişide sürekli yeme isteği oluşur. Sürekli tatlı tükemek ve istemek, protein eksikliği sebebiyle olabilir.

Eklem ve Kas Ağrıları

Vücudun ihtiyacı olan proteinin karşılanmaması durumunda kas ve eklem ağrıları meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise, proteinlerin dokular,hücreler ve kaslar için kullanılıyor olması. Yeteri kadar enerji tüketilmemesi durumunda vücut alınan proteini de enerji için kullanır. Bunun sonucunda da eklemlerde sıvıların azalmas ve kas ağrıları meydana gelir.

Uyku Problemi

Yeteri kadar protein almamak, uyku problemlerine de sebep olabilmektedir. Uyku problemlerinin kan şekeri seviyesiyle ilişkilendirilmesinin yanı sıra, seratonin seviyesi de bu probleme neden olabilmektedir. Protein içeren gıdaların tüketimi seratonin seviyesinde düzenleme sağlamaktadır.

Fazla Kilo

Vücudun ihtiyacı olan protein karşılanmadığı takdirde, kas gelişimi aksar ve bu proteinler enerji olarak kullanılır. Bu durum sonucunda metabolizmanın yavaşlayarak fazla kilo alınması olarak karşınıza çıkabilir.

İyileşememe

Protein eksikliğinin bir diğer belirtisi ise bağışıklık sisteminin düzenli çalışmaması sonucunda vücudun kendini iyileştirememesidir.

Bunların yanı sıra protein eksikliği; şişkinlik, saç ve deri problemleri, karaciğer rahatsızlıkları, düşük tansiyon gibi sorunları ortaya çıkarabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2018, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0