Beştepe’de Kritik Zirve Sona Erdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim ittifakı ile ilgili konularını görüştüğü kritik zirve sona erdi.

Beştepe’de Kritik Zirve Sona Erdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim ittifakı ile ilgili konularını görüştüğü kritik zirve sona erdi.

AK Parti’nin MHP ile 2019 seçimleri için çalıştığı ittifak konusunda sona gelindi. İki partinin temsilcilerinden oluşan komisyon, çalışmalarını eve gelen ladı. AK Parti ve MHP’nin 2019 seçimleri için oluşturmak istediği ittifakın alt yapısı için çalışma yapan Milli Mutabakat Komisyonu modellere ilişkin çerçeveyi hazırlayarak parti liderlerine sunum yaptı.

Çalışmaların son aşama gelmesinin ardından ittifakın şekillendirmesini yapmak amacıyla Cumhuraşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli bir araya geldi. Kritik görüşme basına kapalı şekilde saat 17.30’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başladı.

Görüşmede Konuşulan Konular

Yüzde 10 seçim barajının korunmasıyla ilgili mutabakat sağlanırken, en az yüzde 3 oy almış olan siyasi partilere hazine yardımının devam etmesi konusunda anlaşma sağlandı. İttifak kurarak seçime girecek partilerin kurumsal kimliğinin korunması amacıyla oy pusulalarında ittifak çatısı altında olan partilerin amblemlerinin bulunmasıyla ilgili görüş birliğine varıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yalnızca ittifakın aday gösterdiği kişinin isminin bulunması, partilerin yer almaması düşünülüyor. İttifakta iki partinin mi yer alacağı, diğer partilerin katılımının olup olmayacağı konusu ise liderler tarafından belirlenecek. MHP, yalnızca Ak Parti ile ittifak kurulmasından yana. Yasalarda düzenlemenin nasıl olacağına karar verilmesinin ardından hazırlanan paket meclise gönderilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0