Kılçdaroğlu: HDP ile ittifakımız yok.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Kılçdaroğlu: HDP ile ittifakımız yok.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 94. kuruluş yıldönümü töreninde bir takım gazetecinin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

GÜNGÖR’ÜN SÖZLERİ: Normalde yargıçlar konuşmazlar. Yargıçlar kararlarıyla konuşurlar. Çünkü konuşmaları ihsas-ı rey demektir. Görüşlerini eskiden açıklamazlar. Dünyanın tüm saygın yargıçları da bu kurala uyarlar. Bu kurala uymayanlar kendi iradelerini iktidara ipotek ederler. Onlar, talimatı iktidardan aldıkları amacıyla iktidara her ortamda hoş görünmek isterler. İktidarın taleplerini yerine getirdikleri vakit makamlarında yükseldiklerini sanırlar. Danıştay gibi mühim bir mahkemenin başkanı, siyasette açıkça doğrultu buca eve gelen ğunu ifade etmiştir. Bu, onun yargıç olma kimliğini ortadan rmıştır. Biz bundan sonra onu siyasette doğrultu olarak görüyoruz. İktidar partisinin Danıştay’daki sözcüsü olarak görüyoruz. Bunu yaratan, saygınlığını dinamitleyen kendisi. Sadece kendi saygınlığına gölge düşürmüyor; Danıştay’a da gölge düşürüyor. Çünkü Danıştay’ı temsil ediyor. Önümüzdeki vakitlarda bu hususta bir ismim atacağız.(Nasıl bir ismim atacaksınız?) Onu şimdi söylemeyeyim. Yasal bir ismim atacağız.

ARSLAN’IN FOTOĞRAFI: Ben o görüntüyü izledim. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı’nın, o görüntülerinde uzun süreli eğilme söz hususu değil. Baktığınız vakit o gerçeği görüyorsunuz. O amaçla AYM Başkanı’nı radikal bir dille eleştirmek haksızlık olur.

DEMİRTAŞ’IN MEKTUBU: Anayasa Mahkemesi bu hususta görüşünü beyan etti zaten. “Milletvekili tutuklanamaz” diye görüşünü ifade etti. Siyasetçinin görüşünü beyan etmesine lüzum kalmadı. Sebebi de milletvekillerinin temsil yetkisi var, temsil yetkilerini parlamentoda kullanıyorlar, seçilerek gelmişler. Dolayısıyla “Bunlar yargılanabilir ama tutuklanamaz” diye karar veriyor. Parlamentoya gelip görevlerini yapacaklardır. Biz AYM’nin tutuklu milletvekilleriyle alakalı verilen kararın evrensel hukuk ilkelerine ideal buca eve gelen ğunu düşünüyoruz. Ama ağır bir cürüm olur, bir suçüstü durumu olur, Ceza Kanunu’nda vardır, o kurallara göre lüzum görülürse tutuklanır ama o kuralların hiçbirinin milletvekilleriyle ilgisi yok.

AYDINLATILSIN: Basın toplantısında Sezgin Bey, sivil yurttaşların öldürüldüğünü söylüyor. Deniliyor ki: “Bunlar sivil değil terörist.” Ama bir gerçek var, o bölgeye emniyet kontrolünden geçip gidiyor. Terörist ise orada tutuklanması lazım değil mi? Sezgin Bey, bu vakanın aydınlatılmasını istiyor. Emniyet güçleri “Gidin” diyor, köyüne mi gidiyor bilmiyorum, bir yerlere gidiyor. Emniyet kontrolünden geçmese verilen reaksiyona bir mana veririm ama emniyet kontrolünden geçiyor. Birisinin 6 çocuğu var; çalışıyor bu adam. Eğer bu adam teröristse, hem de birisi Van’da şu anda bir hastanenin tesisat işlerini yapıyor, gidip yakalarsınız. Bizim isteğimiz şu; bunu Sezgin Tanrıkulu üzerinden özel suçlama kısmı yapmadan, vakanın sıhhatli ve sağduyulu aydınlatılması. Aydınlatılsın. Teröristse çıkarlar, belgesini koyarlar.

HDP İLE İTTİFAK: Biz niye ittifak yapalım; biz CHP’yiz. Ha şunu sorarsanız: “Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?” Evet istiyoruz. Tüm vatandaşlardan oy istiyoruz. Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Mardin, İzmir. Herkesten oy isteriz. Tüm partiler vatandaştan oy isterler. “Şunu yapacağım. Bana oy ver iktidar olayım, şu bozukluğu çözeyim.” Bunun amacıyla A partisi, B partisi ile ittifak yapmanın mantığı yok. Ama birtakım çevreler kendilerine göre kompu haberler yaparlar.

REFERANDUM: Gayet açık; biz Irak’ın toprak tümlüğünü öteden beri savunuyoruz. Bu yalnızca bizim düşüncemiz de değil. BM Emniyet Konseyi’nin de... Bu hususta görüş belirten uluslararası hukuk bu tür bildiriyor. Irak Anayasası’na göre Bölgesel Kürt Yönetimi var. Ona itirazımız yok. Neden? Bizim ülkemiz değil ki orası, Irak. Oturmuşlar, anayasalarını yapmışlar. Referandumu doğru bulmuyoruz. Bunun bir Kürt-Arap çatışmasına yol açmasından da ciddi kaygı duyduğumuzu da defalarca söyledik. Bölgenin bu kadar bozukluğu varken, bozukluğu çözme doğrultuında ismim atmak varken, tam tersine yeni problemleri bölgeye taşımanın mantığı yok.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 05:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER